Питрәч авылында республика программасы буенча 138 млн. сум бәяле яңа бассейн ачылачак

2018 елның 6 августы, дүшәмбе

Ябык йөзү бассейннары төзелеше  2018 елда ТР Баш инвестиция-төзелеш идарәсе көчләре белән Югары Ослан, Әтнә, Түбән Кама, Питрәч, Теләче, Апас, Мамадыш һәм Тукай районнарында алып барылды. Гомуми финанслау күләме 1,1 млрд. сум булды. Питрәчтә  «Сула» бассейны буенча финанслау – 138,3 млн. сум. «Төзүне башкарган барлык подряд оешмалар,  – җирле. Эшләр тулы күләмдә һәм вакытында башкарылган. Бассейнда ике йөзү казаны төзелгән  иде. Беренчесе 25 метр буе , 8,5 метр киңлеге,  1,6 алып 1,8 м кадәр тирәнлеген ия, йөзү буенча дәресләр өчен оештырылган 4 йөзү юлына бүленгән. Икенче – балалар өчен, озынлыгы 10 метр, киңлеге 6 метр, 0,6 алып 0,8 метрга кадәр тирәнлеген ия, 140 см усешле балалар йөзүе  өчен билгеләнгән. Бинада заманча  вентиляция, яктырту, җылыту һәм су чистарту системалары урнаштырылган. Хәзерге вакытта барлык җибәрү-көйләү эшләре башкарылган , бассейнның ике казаны да су белән тулган һәм  су чистарту системасы сынала.