гыйнвар, 2018 ел
җомга

Татарстанда тормышка ашырылган торак һәм коммуналь хезмәтләре буенча югары түләү дисциплинасы күзәтелә– түләүләр дәрәҗәсе инде бер генә ел түгел 98,6 проценттан азрак төшми. Бу мәгълүматларны бүген ТР төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин Татарстанның Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрлыгының йомгаклау коллегиясе утырышында җиткерде.

«2017 елда әлеге дәрәҗә 99 процент тәшкил иткән. Халыкның түләүләр буенча уңай җавап реакциясе республикада торакны капиталь ремонтлау, авария хәлендәге торакны бетерү, инвестицион программаларын, муниципалитетларның түләүләр белән тәэмин итү,электрон формада түләүне популярлаштыру буенча эшләүне гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә башкарыла», – дип билгеләп үтте докладчы.

«Төзелеш» эшчәнлек төре буенча барлык төр эшчәнлек оешмалары ясаган эш күләме 356,4 млрд. сум тәшкил итә. Идел Буе федераль округы буенча төзелеш эшләре күләменең Татарстан Республикасы өлеше төбәкләрнең иң зурлары арасында кала һәм 21,6% тәшкил итә, шул вакытта халык саны - 13,1%.

Республикада 2007 елдан 2017 елга кадәр Татарстан Республикасы буенча файдалануга тапшырылган өлешле төзүнең 111 проблемалы объекты, гомуми мәйданы 992 мең кв. метр, анда фатир алганнар 13 мең 738 өлешчеләр. Әлеге мәгълүматларны бүген, ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин узган Министрлык йомгаклау коллегиясе утырышында сөйләгән. Кулланучыларны намуссыз төзүчеләрдән яклау өчен Владимир Владимирович Путин өлешләп төзүдән проектлы финанслауга күчәргә бурычын куйды. Хәзерге вакытта Татарстан Республикасы Хөкүмәте расланган «Юл картасы» нигезендә, мониторинг 4 мең 211 өлешчеләр фатир алган 33 проблемалы өлешле объект буенча алып барыла.

Татарстан Республикасы төзелеш индустриясе базасы Рәсәй Федерациясендә зурларының берсе булып кала, үсә һәм модернизацияләнә. 2010 елдан бирле Татарстанда файдалануга тапшырылган һәм модернизировано барлыгы 121 төзелеш материаллары сәнәгате предприятиесе, шул исәптән 2017 елда – 2. 2018 6 яңа производствоны файдалануга тапшыру көтелә. Төяп җибәрелгән продукция күләме 2017 елда 33 млрд сум тәшкил иткән.

Төзелеш комплексы - Татарстан икътисадының иң зур секторларының берсе. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин Татарстанның Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрлыгының йомгаклау коллегиясе утырышында белдерде.

Татарстан Республикасының төзелеш индустриясе базасы Россиядә иң зурларның берсе булып кала. 2010 елдан 121 төзелеш материаллары сәнәгать предприятиеләре гамәлгә кертелгән һәм яңартылган, шул исәптә икесе - 2017 елда. Җибәрелгән продукциянең күләме 33 млрд. сум тәшкил иткән. Бу мәгълүматларны бүген ТР төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин Татарстанның Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрлыгының йомгаклау коллегиясе утырышында җиткерде.