ноябрь, 2017 ел
чәршәмбе

Чистарту корылмалары модернизацияләү буенча эшләр район үзәгендә әле 2015 елда башланды. 2 тулы булмаган ел эчендә модульле биологик чистарту корылмалары, һава өрү станциясе, тулы җиһазлау белән лаборатория төзелгән иде, насос станциясе һәм ләм мәйданчыклары капиталь ремонтланган иде, аккан суларны ультрафиолет белән зарарсызландыру станциясе урнаштырылган иде, объект территориясе бизәлгән иде. Чистарту корылмаларының проект егәрлеге тәүлегенә 350 кубометр, сулар алга таба Идел елгасына агалар. Югары Ослан халкын чистарту корылмаларын җибәрү белән, шулай ук, министрлар котладылар. "2015 – 2017 еллар әлеге республика программасы өчен башлангыч булды, ул алга таба да гамәлдә булачак. Яңа чистарту корылмаларын төзү һәм булганнарын модернизацияләү бюджет өчен бик кыйммәт, ләкин безнең Президент шуны ясады, чөнки бөтен бу эшләр кешеләрнең сәламәтлеге һәм иминлеге өчен ясала. Бик шатмын сезнең өчен, сез югары технологияле бина белән файдаланган кешеләрнең беренче арасына эләккәнсез",- дип билгеләп үтте Ирек Фәйзуллин.

Модульле чаңгы базалары Зәй, Кукмара һәм Менделеевскта файдалануга тапшырылды. Бу хакта бүген "Татар-информ" матбугат агентлыгы конференциясе кысаларында ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министр урынбасары Илшат Гимаев хәбәр итте. Барлыгы Татарстанда быел 11 блоклы модульле чаңгы базасын төзү планлаштырылган, шул исәптән, Казанда һәм Чаллыда. Проектның гомуми бәясе 66 млн. сум бәяләнә. Бүгенге көндә пилот объектлар Зәй, Менделеевск, Кукмарада файдалануга тапшырылды. Модульле чаңгы базалары бик кирәк. Әгәр ихтыяҗ югалмаса, программаны киләсе елга дәвам итергә мөмкин, дип ышандырды ул.

Аксубай шәһәр тибындагы бистәсендә дүрт күп балалы гаилә бүген ун ике бүлмәле фатир алды. Ике гаиләгә ике фатир эләкте, ә тагын икесенә – өч. Яңа фатир алучыларга ачкычларны Аксубай районы башлыгы Камил Гыйльманов тапшырды. Күп балалы гаиләләрне торак белән тәэмин итү программасы дәүләт заказчысы - Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык Министрлыгы. Шул программа кысаларында быел 50 күп балалы гаиләне торак белән тәэмин итәргә кирәк. Алар өчен 74 торак бүлмә бирелде. Шуларның 51 күп балалы 29 гаилә өчен Татарстан Президенты каршындагы Дәүләт торак фонды төзеде. Шуларның 34 фатирларында инде Азнакай, Арча, Буа, Кукмара, Мамадыш, Түбән Кама, Чистай һәм Ютазы районнарыннан, шулай ук Казаннан да 19 гаилә яши. Калган ун гаилә 17 фатирда яшәячәк, аларның төзелеше Аксубайда, Кукмара, Спас районында, Казанда тәмамланып килә.

2017 елның 30 ноябре - 1 декабрендә “Казан ярминкәсе” күргәзмәләр үзәгендә «Чиста су. Казан» VIII махсуслаштырылган күргәзмәсе һәм конгрессы узачак. Әлеге чара Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгы  һәм Татарстан Республикасы Хөкүмәте, Су хуҗалыгы буенча федераль дәүләт бюджет учреждениесе «Средволгаводхоз», “Казан ярминкәсе” ААҖ ярдәме белән үткәрелә. Конгресста федераль һәм региональ башкарма һәм законнар чыгаручы хакимият органнары вәкилләре, сәнәгать предприятиеләре, иҗтимагый оешмалар, фән һәм бизнес вәкилләре катнашачак. Конгресс һәм күргәзмә эшендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миннеханов, Түбән-Идел бассейны су идарәсе җитәкчесе Анатолий Быков, Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин, Татарстан Республикасы экология һәм табигый байлыклар министры Фәрит Габделганиев һәм башка рәсми затлар катнашырга планлаштыра.

2016 елның 23 декабреннән “төзелеш ресурслары бәяләрен мониторлашу” РФ Хөкүмәте №1452 Карарын Гамәлгә ашыру максатларында, шуны хәбәр итәбез, - " Рәсәйнең дәүләт экспертизасы иң мөһим идарәсе" ФАУ вәкилнең федераль учреждениесе төзелеш ресурсларына бәяләрне  күзәтү оештырылды (рәсми сайт https://fgiscs.minstroyrf.ru ). Югары билгеләнгән белән бәйле, әлеге вакытка хәтле байлыклар җитештерүчеләргә Төзелештә Бәя урнаштыру Федераль Дәүләт Мәгълүмат Системасында теркәүне тәмамларга һәм 2017 елның  III кварталы өчен мәгълүматны кертергә кирәк. Туган мәсьәләләр буенча Төзелештә Бәя урнаштыру Федераль Дәүләт Мәгълүмат Системасы " Рәсәйнең дәүләт экспертизасы иң мөһим идарәсе" ФАУ колл-үзәгенә телефон буенча: +7 (495) 623-51-95 яки түбәндәге электрон адрес буенча info.monitoring@gge.ru мөрәҗәгать итәргә була.

Рәсәй Федерациясе Төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы интернет-кулланучыларга "Торак-коммуналь хуҗалык һәм шәһәр мохите" өстенлекле проектын гамәлгә ашыру буенча сорауларга җавап бирергә тәкъдим итә. Сораштыруны ведомство сайтында карарга була.