Совет районында «Сәйдәш» мәдәни үзәген реконструкцияләүгә 485,6 млн. сум акча тотылган

2019 елның 1 ноябре, җомга

Казанда Совет районының төп мәдәният һәм ял объектларының берсе булган «Сәйдәш» мәдәни үзәген капиталь ремонтлау тәмамланды. Капиталь ремонт кысаларында йомшак түбә, тәрәзә проемнары, керү төркемнәре, фасад, инженер-техник тәэмин ителеш, гигиена бүлмәләре дә төзекләндерелгән. «Сәйдәш» мәдәни үзәгендә капиталь ремонт 2018 елда башланды. 3 катлы бинаның гомуми мәйданы 7,3 мең квадрат метр тәшкил итә. Ремонт башланыр алдыннан төзелеш экспертизасы үткәрелде. Техник тикшерү нәтиҗәләре буенча бинаны куркынычсыз эксплуатацияләү өчен нигезне көчәйтергә, бинаның кирпеч өлешен торгызырга һәм гидроизоляция үткәрергә, объектның тышкы стеналарын җылытырга дигән карар кабул ителде. «Ярты гасырга якын элек төзелгән объект канәгатьләнерлек хәлдә түгел иде һәм капиталь ремонтка мохтаҗ иде. Төзелеш-монтаж эшләренең барлык төрләре дә технологик нормаларны һәм стандартларны үтәп башкарылды,» - дип сөйләде «Татарстан Республикасының Баш инвестицион-төзелеш идарәсе» ДКУ баш белгече Илшат Әхмәтшин. Моннан тыш, йомшак түбәне, тәрәзә проемнарын, керү төркемнәрен ремонтлау, гигиена биналарын төзекләндерү буенча эшләр башкарылды. Бинадагы тәрәзәләр һәм ишекләр заманча җылылык-техник таләпләргә туры килә торган яңа таләпләргә алыштырылган.

Шулай ук эшләнгән дизайн карары нигезендә эчке отделка эшләре һәм әйләнә-тирә территорияне төзекләндерү эшләре башкарылды. Инженер-техник тәэмин итүнең барлык системалары алыштырылды. Бинаны капиталь ремонтлау заманча бизәкләү материаллары белән башкарылган. Бинаның төп өлеше керамогранит плитка белән җылытыла торган фасад системасын кулланып эшләнгән. Шулай ук керү төркемнәрен бизәкләү һәм декоратив элементлар сыйфатында агач кебек текстуралы композит панельләр файдаланылган. Мәдәни үзәкнең хәзерге йөзен саклап калу максатыннан, төп фасадта витраж алмаштырылган, ул форма, материал һәм колористик карар буенча аның төгәл күчермәсе булган. Капиталь ремонт кысаларында бинаның конструктив карарлары да үзгәрешсез калды. Беренче каттагы барлык бүлмәләр дә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне табу һәм күчерү өчен җайлаштырылган. Объектны капиталь ремонтлау өчен республика бюджетыннан 485,6 млн.сум бүлеп бирелгән. Төзү-монтаж эшләрен «Восток-С» ҖЧҖ башкарган, проект-смета документациясе «Техник күзәтчелек» ҖЧҖ тарафыннан эшләнгән.