Рөстәм Миңнеханов Татарстан Төзелеш министрлыгы коллегиясендә: Без төзелеш комплексы һәм анда эшләүче кешеләр белән горурланабыз

2024 елның 22 гыйнвары, дүшәмбе

Бүген «Казан Экспо» үзәге мәйданчыгында Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы коллегиясенең киңәйтелгән утырышы узды.

Утырышта Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов, Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев, Россия Төзелеш һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин, башка рәсми затлар катнашты.

Рөстәм Миңнеханов йомгаклау сүзендә берничә сорауга җентекләбрәк тукталды. Беренчедән, ул бюджет акчаларын нәтиҗәле куллануны тәэмин итәргә һәм төзелешнең барлык этапларында – проект карарларын эшләүдән алып эшләрне турыдан-туры кабул итүгә кадәр коррупцион һәм башка җинаятьләр мөмкинлеген булдырмаска кирәклеген билгеләп үтте. Мәсәлән, җиһазлар һәм материаллар бәясе, башкарылган эш күләме арту очракларына юл куймаска кирәк.

«Һәм, әлбәттә, башкарылган эшләрнең сыйфаты үтәлергә тиеш, - дип белдерде Рөстәм Миңнеханов. - Проект эшләре буенча да катгыйрак карарлар булырга һәм Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе тагын да игътибарлырак булырга тиеш».

Дөрес техник биремнәр әзерләү бик мөһим, дип белдерде ТР Рәисе. Без төзегән бакчалар, мәктәпләр турында төгәл мәгълүмат туплау мөһим, капиталь ремонт үткәрүгә дә шул ук хәл.

Проект институтына һәм безнең тармак министрлыкларына моңа игътибар итәргә кирәк, диде ул.

«Тагын бер мөһим тема - җирдән файдалану һәм торак пунктлар төзүнең генераль планнарын һәм кагыйдәләрен эшләү һәм раслау. Узган ел ахырында без республика законын кабул иттек («МО җирле үзидарә органнары һәм ТР дәүләт хакимияте органнары арасында шәһәр төзелеше эшчәнлеге өлкәсендә вәкаләтләрне яңадан бүлү турында»)», - дип искәртте ТР Рәис. Ул республикада проблемалар белән очрашуларын искә төшерде: «Транспорт инфраструктурасын, җитештерү һәм социаль объектларны әзерләмичә мөмкин кадәр күбрәк төзергә теләгебез күп санлы мәсьәләләргә китерде. Боларның барысы да системалы эш таләп итә. Бүген Казан агломерациясе буенча зур эш алып барыла. Без җир мәйданнарыннан чыгып эш итәбез, ләкин элек барысы да эшкә поезд һәм электричкаларда йөргән булса, хәзер барысы да машиналарда. Шуңа күрә бу тема актуаль, ул бар. Һәм безгә расланган схеманы тотарга кирәк».

Төзелеп бетмәгән төзелеш проблемасы турында сөйләгәндә, Рөстәм Миңнеханов Төзелеш министрлыгына тармак министрлыклары, ведомстволар һәм муниципаль берәмлекләр белән берлектә төзелеп бетмәгән төзелеш күләмнәрен киметү буенча планлы эшне дәвам итәргә кирәклеген билгеләп үтте.

Бүген төзелә торган торакның сыйфаты мәсьәләсе актуаль булып кала, дип дәвам итте Татарстан Рәисе. Торакның сыйфаты билгеле бер таләпләргә туры килергә тиеш, дип ассызыклады ул, чөнки башка очракта бу барысы да гражданнарның кәефенә тәэсир итә.

«Төзүче акча алды - барысы да яхшы, ә җирле хакимият, республика - бу мәсьәләләрне алга таба хәл итәргә, кешеләрнең ничек яшәячәге турында уйларга тиеш.  Шуңа күрә ниндидер регламент кирәк. Сыйфатсыз эшләнгән һәрнәрсә - безнең баш авыртуыбыз.  Бу сорауларга игътибар итегез», - диде Рөстәм Миңнеханов.

ТР Рәисе шулай ук үз-үзен көйләүче оешмаларның эшчәнлегенә игътибар итүне сорады. Гамәлдәге закон кысаларында оешмаларның СРО әгъзалыгына кабул итүдә җаваплылык дәрәҗәсен, эшкә керү өчен таныклык бирүгә таләпләрне арттырырга кирәк.

«Республикада территорияләрне комплекслы үстерү проектларын гамәлгә ашыру буенча эш актив бара. Министрлыкка, район башлыкларына һәм Дәүләт торак фондына бу юнәлештә эшне көчәйтергә, торак пунктлар һәм шәһәр округлары территорияләрен файдалануның нәтиҗәлелеген арттыруны тәэмин итәргә кирәк. Күп фатирлы торакның зур күләме төзелә, социаль һәм транспорт инфраструктурасы булуга да игътибар итәргә кирәк», - диде Рөстәм Миңнеханов.

Ул шулай ук халыкның күп санлы шикаятьләренең торак-коммуналь секторга кагылышлы булуын ассызыклады.

Инженерлык челтәрләренең торышы зур сораулар тудыра, диде Рөстәм Миңнеханов, челтәрләрнең тузганлыгы проблемасы комплекслы хәл итүне таләп итә.

«Тариф сәясәте тарифларны арттырмаслык иде», - диде ул. - Инвестицион компонент юк иде, һәм хәзер барысы да гаҗәпләнде, ни өчен безнең инженерлык челтәрләре шундый хәлдә? Безнең исәп-хисаплар республика буенча гына - 200-300 млрд минимум бу мәсьәләләрне хәл итү өчен кирәк. Без монда-тегендә аварияләр күрәбез. Менә Чистайда аварияләр булды, бүген-Казанда»

«Коммуналь челтәрләр, җылылык, су белән тәэмин итү – бу мәсьәләләр безнең өстенлекле юнәлеш булырга тиеш», - диде Рөстәм Миңнеханов һәм су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу өлкәсендә алга таба планнар һәм инвестицион программалар төзегәндә моны исәпкә алырга кушты.

Ул шулай ук түләүләрнең җыелуын тәэмин итү буенча бердәм исәп-хисап үзәкләренең эше нәтиҗәле булуын билгеләп үтте.

Каты коммуналь калдыклар белән эш итү мәсьәләләрендә зур эш башкарылачак, диде Рөстәм Миңнеханов, безнең ике операторыбыз бар, планнар бар, һәм бу теманы контрольдә тотарга кирәк.

Коммуналь тармак предприятиеләре һәм техник тәэмин ителеш турында сөйләгәндә, Рөстәм Миңнеханов махсус техника паркы яңартылырга тиешлеген искәртте. Моннан тыш, кадрлар, квалификацияле белгечләр буллу зарур.

«Тулаем алганда, без төзелеш комплексы һәм анда эшләүче кешеләр белән горурланабыз, - диде Рөстәм Миңнеханов, утырышта катнашучыларга мөрәҗәгать итеп. - Вакыт-вакыт сезне тәнкыйтьләргә туры килә. Ләкин эшләгән кешене тәнкыйтьлиләр. Эшегез өчен зур рәхмәт. Республикада ирешелгән казанышларда сезнең өлешегез бик зур».