Алексей Фролов төзекләндерү өчен җәмәгать урыннарын һәм ишегалларын сайлауда татарстанлыларны актив катнашырга чакырды

2024 елның 21 марты, пәнҗешәмбе

Ел саен «Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» Федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында 2025 елда төзекләндерүгә планлаштырылган җәмәгать урыннарын сайлау буенча бөтенроссия онлайн-тавыш бирү үткәрелә. Бу хакта төбәкнең төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрының беренче урынбасары Алексей Фролов «Татар-информ»да узган матбугат конференциясендә хәбәр итте.

Территорияләрне сайлаганда җәмәгатьчелек фикер алышу этабында да, проектлау этабында да җәмәгатьчелекне җәлеп итү республикада 2015 елдан бирле кулланыла. «Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» проектын гамәлгә ашыру барышында республика халкының беренче чираттагы объектларны билгеләү буенча рейтинг тавыш бирү аша халыкны җәлеп итү үткәрелә.

«Без традицион рәвештә яз көне киләсе елларга, шул исәптән иҗтимагый киңлекләр һәм ишегалды территорияләре буенча программалар планлаштыра башлыйбыз. Һәм, гадәттәгечә, быел 2025 ел программасына кертеләчәк иҗтимагый киңлекләрне һәм ишегалды территорияләрен сайлап алу процессын башлап җибәрделәр», — дип билгеләп үтте Алексей Фролов.

Җәмәгать урыннары исемлегенә республиканың барлык муниципаль берәмлекләрендә 274тән артык урын кертелгән. Ишегалларын ремонтлау өлешендә 1500 йорт яны территориясен сайлап алырга кирәк.

2015 елдан 2023 елга кадәр 398 җәмәгать урыннары төзекләндерелгән, шуларның 225 объекты «Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» Федераль проекты кысаларында. Инвестицияләнгән акчаларның гомуми суммасы 23,9 млрд сумнан артык тәшкил итә.

«Безнең ишегалды» масштаблы республика программасы кысаларында 2020 елда аны гамәлгә ашыру башланганнан бирле 34 млрд сумлык 4 мең 339 йорт яны территориясе төзекләндерелгән. Агымдагы елда 10 млрд сумлык тагын 833 ишегалды территориясен төзекләндерү эшләре планлаштырылган.

Алексей Фролов  төзекләндерү өчен җәмәгать урыннарын һәм ишегалларын сайлауда татарстанлыларны актив катнашырга чакырды. Алдагы еллардагы кебек үк, теге яки бу проект өчен үз тавышыңны Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр Порталында «Халыкны сораштыру» сервисы һәм «ТР Хезмәтләре» мобиль кушымтасы аша бирергә мөмкин булачак.

Шулай ук матбугат конференциясендә Яшел Үзән муниципаль районы башлыгы, Яшел Үзән шәһәре мэры Михаил Афанасьев, ТР Дәүләт идарәсенең Цифрлы үсеш, мәгълүмати технологияләр һәм элемтә министрының беренче урынбасары Илья Начвин, Татарстан шәһәрләрен үстерү институты директоры Наилә Зиннәтуллина, «ТР шәһәрләрен үстерү институты» шәһәр мохитен үстерү программалары департаменты җитәкчесе Арина Петрова катнашты.