Алексей Фролов республикада капиталь ремонт программаларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры урынбасары Алексей Фролов ТР Хөкүмәт Йортында узган киңәшмәдә Татарстанда төзелеш тармагындагы программаларның ничек тормышка ашырылуы турында сөйләде.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында ТР Премьер-министры Алексей Песошин үткәрде.

Татарстанда мәгариф тармагында «Мәгариф» илкүләм проекты кысаларында 185 объект, ике дәүләт һәм дүрт республика программасы эшли. Бүгенге көндә 7 балалар бакчасы буенча эшләр алып барыла (башкару 21% тәшкил итә). 3 объект буенча эшне апрель аенда башларга планлаштыралар.

Подрядчылар 15 объектта эшли башлады – бу мәктәпләр һәм белем бирү үзәкләре. Тагын 20 объектта эш каникуллар вакытында башланачак. 4 ресурс үзәге буенча эшләр 19% ка җиткән. 2 тулай торак буенча эшләр дәвам итә (башкару 8%).

Сәламәтлек саклау тармагының 137 объектыннан 42 фельдшер-акушерлык пунктында эшләр алып барыла (24% үтәлгән). 40 объектта эшләр апрель ахырына кадәр башланачак.

25 поликлиниканың 15ендә эшләр алып барыла (башкару - 11%). Агымдагы атнада Сарман авылындагы поликлиниканы ремонтлау төгәлләнде. 9 объектта эшләр апрель ахырына кадәр башланачак.

24 стационарның 18ендә эшләр алып барыла. Төзелеш-монтаж эшләре 12 процентка җиткән.

Мәдәният тармагында 24 объект эшләнә. Мәсәлән, 5 балалар сәнгать мәктәбе буенча эшләр башкару 19% тәшкил итә. 5 башка мәдәният оешмасы буенча башкару 13 процент тәшкил итә.

Яшьләр сәясәте тармагында - 27 объект. Бүгенге көндә 6 балалар лагеренда эшләр алып барыла (башкару 6%). Казанда тагын 1 контрактлы лагерь 25 марттан эшли башлаячак.

Шулай ук 3 яшүсмерләр клубы буенча эшләр башланды (башкару 8%).

Экология тармагында республика һәм федераль программа кысаларында гидротехник корылмаларны ремонтлау, елга үзәннәрен һәм күлләрне чистарту эшләре алып барыла. Барлыгы 21 объект. Бүгенге көндә 10 объект буенча эшләр алып барыла (башкару 20%). Калган 11 объект буенча эшләр апрель ахырына кадәр башланачак.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы, Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы һәм Татарстан Республикасы спорт министрлыгы линиясе буенча бер республика программасы буенча гамәлгә ашырыла.

Мәсәлән, халыкка социаль хезмәт күрсәтүнең 16 объектында эшләр алып барыла (башкару 20%). 5 объект буенча алдагы ике атнада, тагын 6 объект буенча май аенда эшләргә планлаштыралар.

6 урманчылык бинасы буенча эшләр 15% тәшкил итә. Калган бер объект май аенда эшли башлаячак.

ТР Авыл хуҗалыгы министрлыгы линиясе буенча 10 объектта агымдагы атнада Буа шәһәрендәге бер объектта эшләр тәмамланган. Программаның үтәлеше 43% тәшкил итә. Калган ике объект буенча эш апрель ахырына кадәр башланачак.

Агымдагы атнада 5 спорт объектында эшләр башланды (башкару - 6%). Калган объектлар буенча эшләр апрель аенда башланачак.

Шулай ук республикада Росгвардия объектларында, җәмәгать судьялары биналарында, шулай ук муниципаль башкарма комитетлар биналарында һ. б. эшләр алып барыла.

Киңәшмә барышында Алексей Фролов күп фатирлы торак йортларга капиталь ремонт ясалуы турында хәбәр итте. Ул быел программага 763 йорт кертелгәнен искәртте. Программаны финанслау күләме 8 млрд 468 млн сум тәшкил итә.

653 йорт буенча подряд оешмалары билгеләнгән инде. Сату объектлары өлешендә 28 муниципаль берәмлектә 252 күп фатирлы йорт буенча эшләр башланган. СМР үтәлеше 8%, сезонлы эш төрләре 3% тәшкил итә.