Марат Айзатуллин республика һәм федераль капремонт программаларын гамәлгә ашыру нәтиҗәләре турында сөйләде

2023 елның 30 декабре, шимбә

ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин ТР Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә капиталь ремонтның республика һәм федераль программаларын тормышка ашыру нәтиҗәләре турында сөйләде.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин үткәрде.

«Сәламәтлек саклау» өлкәсендә өч республика һәм федераль программага кергән 149 объектның бары тик 2 стационар учреждениесе генә эшли. Бу Алабуга районындагы хастаханәнең инфекция бүлеге (91% әзер) һәм Чирмешән авылындагы хастаханә (94%). Соңгы ике атнада 4 объектта эшләр тәмамланган.

«Мәдәният» тармагы буенча 44 объекттан подрядчыларда шулай ук «Мәдәният» илкүләм проектына кергән 2 объект кала, алар буенча алдан финанслау бүлеп бирелгән. Килешү буенча эшләр 2024 елның 1 апреленә кадәр тәмамланырга тиеш. Бу Әлмәт районы Ямашы авылындагы мәдәният йорты. Аның буенча башкару 99% тәшкил итә. Тагын бер объект - тармак мәгариф учреждениесе – мәдәни мирас объекты - Кукмара шәһәрендә Родигиннарның Валяль фабрикасы. Монда төзелеш-монтаж эшләрен башкару 92% тәшкил итә.

Агымдагы атнада Кукмара һәм Актаныш районнарында ике авыл мәдәният йортын ремонтлау төгәлләнде, шулай ук Яшел Үзәндә бер тарихи-мәдәни мирас музее тапшырылды.

Узган ике атна эчендә республикада 6 объектта эшләп психологик-педагогик ярдәм үзәкләрен капиталь ремонтлау буенча программа ябылды - бу Казанда биш объект һәм Яшел Үзән шәһәрендә бер объект.

Хәрби комиссариатлар биналарын ремонтлау тәмамланды. Подрядчылар Казанда һәм Базарлы Матак авылында ике объектны тапшырды.

Росгвардия карамагындагы биналарны ремонтлау буенча Түбән Камадагы соңгы объектта эшләр тәмамланган.

Күпфатирлы йортларны ремонтлау программасы буенча программаны физик һәм касса үзләштерү төгәлләнде. Шулай ук торак-коммуналь хуҗалык фонды 2024 елда капиталь ремонт программасы буенча электрон аукционнар үткәрү буенча эш оештырды. Бүгенге көндә 571 МКД буенча подряд оешмалары билгеләнгән. Фонд 83 йортка лотлар формалаштыру буенча эш алып бара.