Владимир Кудряшев Бөтенроссия тармак конференциясендә катнашты

2024 елның 16 феврале, җомга

Бүген ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Владимир Кудряшев «Төзелеш навигаторы 2024: цифралаштыруга таба юл. ОЭЗ «АЛАБУГА» конференциясендә катнашты.

Конференциядә Россия Төзелеш министрлыгы, Россия Главгосэкспертизасы, Мәскәү шәһәре төзелеш департаменты, Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт экспертизасы һәм бәяләр төзү идарәсе, ведомство карамагындагы оешмалар белгечләре катнашты. Чарага илнең әйдәп баручы төзүчеләре һәм программа тәэминаты эшләүчеләре кызыксыну белдерде.

Владимир Кудряшев үзенең сәламләвендә цифрлы технологияләрне барлык өлкәләргә кертүне ил үсешенең мөһим шарты дип атады. Сәнәгать һәм гражданлык төзелешендә масштаблы проектлар һәм үзгәрешләр цифрлы трансформация таләп итә. Министр урынбасары республиканың цифрлы күчүдәге зур казанышларын санап чыкты: республика территориясендә ГИСОГД кертү 100% ка, узган елдан капиталь төзелеш объектларын төзегәндә һәм реконструкцияләгәндә мәгълүмати модельләштерү технологиясен куллану, аларны финанслау бюджет акчаларын җәлеп итеп башкарыла.

«Акыллы шәһәр» цифрлы проектын гамәлгә ашыру кысаларында 2022 ел йомгаклары буенча Казан һәм Алабуга технологик яктан иң алга киткән шәһәрләр дип танылды, алар үз категорияләрендә шәһәрләрнең IQ индексы хисаплары буенча 3 һәм 4 урыннарны алды. Моннан тыш, Иннополис 2023 елда «Акыллы шәһәр» номинациясендә «Иң яхшы муниципаль практика» конкурсында призлы 3 урынны яулады.

«Югарыда күрсәтелгән барлык масштаблы проектлар һәм үзгәрешләр тармакның цифрлы трансформациясен таләп итә - капиталь төзелеш объектларының тормыш циклы белән идарә итүдән башлап, муниципаль һәм дәүләт хезмәтләрен электрон рәвештә күрсәтүгә,  ясалма интеллект элементларын кертүгә кадәр»,– дип ассызыклады Владимир Кудряшев.

Чара кысаларында катнашучылар «Алабуга» махсус икътисади зонасының сәнәгать объектларын карады, BIMүзәк һәм «Алабуга Политех» квалификацияле эшче кадрлар әзерләү үзәгендә булдылар.

Алга таба тармак белгечләре төзелеш комплексына туган илебезнең цифрлы технологияләрен кертү механизмнары турында фикер алышты, капиталь төзелеш объектларын проектлау, төзү һәм эксплуатацияләү өлкәсендә гамәлгә ашырылган кейслар һәм пилот проектлар белән таныштылар.