Илдус Насыйров Ultimate Waste Solutions компаниясе делегациясе белән очрашу уздырды

2019 елның 18 июне, сишәмбе

Очрашуда каты көнкүреш калдыклары белән эш итү өлкәсендә хезмәттәшлек мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Визит барышында делегация әгъзаларына республиканың потенциалы, шулай ук регионда калдыклар белән эш итү системасын реформалауның барышы турында мәгълүмат тәкъдим ителде. Министр урынбасары билгеләп үткәнчә, агымдагы елның гыйнварыннан башлап, Рәссәйнең башка төбәкләре кебек үк, Татарстан каты коммуналь калдыклар белән эш итүнең яңа системасына күчте. Республикада ике төбәк операторы сайланды, болар - «Торак-коммуналь хуҗалык предприятиесе ИК» ҖЧҖ (көнбатыш зонасы) һәм «Гринта» ҖЧҖ (көнчыгыш зонасы). Алар белән килешүләр 10 елга төзелгән. «Ел саен Татарстанда 1 млн. 613 мең тонна яки 12 млн. 443 мең кубометр каты коммуналь калдыклар барлыкка килә. Калдыкларны урнаштыру билгеләнгән егәрлектәге калдык ресурсы булган калдыкларны урнаштыру объектларының дәүләт реестрына кертелгән полигоннарда гамәлгә ашырыла. Әлеге полигоннар республиканың яңа мөрәҗәгать системасына күчкәнче булдырылган һәм калдык ресурсын бетергәнче – Төзелеш Министрлыгы бәяләве буенча, күп дигәндә, 4-5 ел файдаланылачак. Каты көнкүреш калдыкларын саклау һәм эшкәртүнең территориаль комплекслы схемасы расланды». Ул шулай ук республикада экологик куркынычсызлык мәсьәләләренә аерым игътибар бирелүен ассызыклады.