Россельхозбанк Татарстанда авыл ипотекасы программасы буенча 800 млн сум акча биргән

2020 елның 22 мае, җомга

Мөрәҗәгать иткән клиентларның 83%ы авыл территорияләрендә торак сатып алу яки төзү белән кызыксына. «Россельхозбанк» АҖнең Татарстан төбәк филиалы «Авыл территорияләрендә торак төзелеше (сатып алу) өчен Рәссәй Федерациясе гражданнары өчен ташламалы процент ставкасы белән ипотека кредиты» программасын гамәлгә ашыру кысаларында 800 млн сумлык 370 кредит бирде. Ипотека кредитының уртача чегы 2,4 млн сум тәшкил иткән. Мөрәҗәгать иткән клиентларның 83%ы авыл территорияләрендә торак сатып алу яки төзү белән кызыксына икән, алар район үзәкләренә яки массакүләм төзелеш алып бару (халык саны 5 меңнән 20 меңгә кадәр булган) территорияләренә карый. Халык тарафыннан, нигездә, торак йортлар-гаризаларның гомуми саныннан 36%, шулай ук өлешләп катнашу килешүләре буенча (29%) һәм сату-алу килешүләре буенча (33%) фатирлар сатып алуга ихтыяҗ бар. Программага шулай ук авыл территорияләрендә яшәүчеләргә йортларны төзекләндерүгә 3% ташламалы ставка белән тәэмин ителмичә генә куллану кредитын бирү дә керә.