Алексей Фролов парламентарийларга каты коммуналь калдыклар белән эш итү өлкәсендәге вәзгыять турында сөйләде

2020 елның 29 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген Дәүләт Советының уналтынчы утырышы алдыннан “Бердәм Россия” парламент фракциясе утырышы узды, анда парламентарийлар республикада каты коммуналь калдыклар белән эш итү системасын реформалаштыру мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Утырышны “Бердәм Россия” фракциясе җитәкчесе Юрий Камалтынов үткәрде.

ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрының беренче урынбасары Алексей Фролов билгеләп үткәнчә, Татарстан каты көнкүреш калдыклары белән системалы рәвештә шөгыльләнә. 2000 нче еллар башында торак пунктларда махсус бункерлар куелган яки контейнер мәйданчыклары булдырылган, анда җыелган калдыклар полигоннарга җибәрелгән. Һәр муниципаль берәмлектә полигоннар төзелгән. Транспортлау операторлары эше оештырылган. Муниципаль дәрәҗәдә халык өчен түләү билгеләнгән, туплау нормативлары билгеләнгән. Кайбер муниципаль берәмлекләрдә эшкәртү объектлары төзелгән.

Узган елның 1 гыйнварыннан республика ККК белән эш итүнең яңа системасына күчте. Кирәкле норматив хокукый актлар расланды, төбәк операторлары сайлап алынды (22 муниципаль берәмлекне берләштерүче Көнчыгыш зона - "Гринта" ҖЧҖ, Көнбатыш зона (23 МБ) - "ПЖКХ" ИК" ҖЧҖ). Төбәк операторлары белән килешүләр 10 елга, ягъни 2028 елга кадәр төзелгән. Шулай ук бердәм тарифлар куелды.

Быелның икенче кварталында түләүләр: күпкатлы йортларда фатирларда яшәүчеләр өчен аена бер кешедән 89,80 сум,  шәхси йортларда яшәүчеләр өчен аена бер кешедән 97,41 сум тәшкил итте. Алексей Фролов билгеләп үткәнчә, башка төбәкләр белән чагыштырганда, Татарстанда тарифлар "уртача дәрәҗәдә".

Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрының беренче урынбасары ассызыклаганча, республика алдында хәзер өстәмә инфраструктура объектларын булдыру бурычы тора. Алексей Фролов сүзләренә караганда, ККК белән эш итү буенча муниципальара тармак коммуналь комплекс республикада калдыклар белән эш итүнең комплекслы системасының төп элементы булып тора (республиканың 5 муниципаль берәмлегендә Арча, Алексеевск, Югары Ослан, Алабуга, Лениногорск булдыру планлаштырыла).

Ул үзенә сортировка станцияләрен, экологик технопаркларны, полигоннарны һәм энергетика утильләштерү объектларын үз эченә алган каты көнкүреш калдыклары белән эш итү инфраструктурасының бердәм функциональ челтәреннән гыйбарәт.

Төбәк операторлары эшчәнлегенең ике зонасында да түбәндәге инфраструктура объектларын төзү планлаштырыла: 39 чүп-чар төяү станциясе, 6 чүп-чар аралау станциясе, 5 муниципальара полигон, 5 экология технопаркы һәм каты көнкүреш калдыкларын термик зарарсызландыру заводы.

Хәзерге вакытта республикада 8 мең 752 контейнер мәйданчыгы файдаланыла, аларда 24 067 контейнер урнаштырылган. Реформа башланганнан бирле 1 мең 059 контейнер мәйданчыгы булдырылган, аларда 5 786 контейнер урнаштырылган.

Аерым Алексей Фролов калдыкларны аерым туплау мәсьәләләренә тукталды. Республикада чүп-чарны аерым җыю мөмкинлеге белән туплау урыннарын булдыру эше бер ел гына алып барылмый. Профильле министрлык вәкиле әйтүенчә, бу өлкәдә зур эш Казанда һәм Чаллыда башкарылган. Чүп-чарны аерым җыю һәм чыгару оештырылган. Әмма ул аларны бер ноктага - сортировка пунктына алып барыла. Алексей Фролов фикеренчә, мондый система җитәрлек дәрәҗәдә нәтиҗәле түгел.

Республиканың Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалыгы министрының беренче урынбасары доклады депутатларда күп кенә сораулар тудырды. Аерым алганда, депутат Марат Галиев коронавирус пандемиясе белән бәйле чикләүләр гамәлдә булган чорда җәмәгать туклануы предприятиеләре һәм массакүләм чаралар оештыручылары өчен тарифларны яңадан карау мөмкинлеге турында сорады. Сорау эшкә алынды.