Алабугада милли проектларны гамәлгә ашыру турында фикер алыштылар

2021 елның 18 июне, җомга

Кичә Алабугада милли проектларны тормышка ашыруда ярдәм итү мәсьәләләре буенча республика һәм район комиссияләренең уртак күчмә утырышы булды. Район башлыгы Рөстәм Нуриев һәм ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Татьяна Ларионова кунаклар озатуында реконструкциянең II этабы тәмамланган район чистарту корылмаларында булдылар. Ул «Иделне савыктыру»федераль проекты кысаларында алып барыла. Проектны тормышка ашыру Алабуга шәһәре һәм МИЗ резидентлары агымнарын тиешле күрсәткечләргә китерергә һәм, нәтиҗә буларак, Кама һәм Идел елгаларында суның тискәре йогынтысын киметергә мөмкинлек бирәчәк. Чарада шулай ук Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илдус Насыров катнашты. Визитның тагын бер ноктасы «Йорт янындагы бакча» скверы булды. Ул «Уңайлы шәһәр тирәлеген формалаштыру» Федераль проекты буенча төзелгән. Быел Алабугада Георгий паркын төзекләндерү эшләре бара. Бүген «Мәдәни үсеш үзәге» төзелеше бара. Ул күп санлы яшьләр һәм балалар булган яңа микрорайонда урнашкан һәм аларның музыкаль һәм сәнгать үсеше өчен шартлар тудырачак. «Цифрлы культура» федераль проекты кысаларында 300 мең сумлык виртуаль концерт залы җиһазландырылган, «Иллюзион» кинотеатрында 5 млн.сумга Цифрлы зал яңартылды.