июль, 2017 ел
чәршәмбе

Бүген ТР Премьер-министры Алексей Песошин Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Президиумы утырышын уздырды. Утырыш Татарстан Республикасы сулыкларының су саклау зоналарын яхшырту мәсьәләсенә багышланган иде.

ТР төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин ТР Президенты Рөстәм Миңнехановның йөкләмәсе буенча  SGS компаниясе вәкилләре белән очрашу уздырды.Ирек Фәйзуллин ТР Президенты Рөстәм Миңнехановның йөкләмәсе буенча  SGS компаниясе вәкилләре белән очрашу уздырды. Аның кысаларында хезмәттәшлекнең мөмкин булган юнәлешләре турында фикер алыштылар.

Бөгелмә шәһәренең Нефтьчеләр урамы буенча 69 нчы торак йортта яшәүчеләрнең күмәк мөрәҗәгатен карап тикшерү барышында Бөгелмә зонасы торак инспекциясе "торак йортларны карап тоту һәм ремонтлау кагыйдәләре" бозылу очракларын ачыклады, ә атап әйткәндә: подвалны яңгыр сулары баскан, йорт яны территориясендә карт агачлар үсеп утыра (5 м түбәнрәк), өч фатирның түбәсеннән су үтә.  Тикшерү нәтиҗәләре буенча РФ КоАП 7.22 статьясы буенча "Уют" торак милекчеләре ширкәте рәисенә 4000 сум күләмендә штраф салынып, административ хокук бозу турында беркетмә төзелде. Җитешсезлекләрне бетерү турында күрсәтмә бирелде. Әлеге торак йорт 1959 елда төзелгән, иске, түбәнең тотып торучы конструкцияләре зур дәрәҗәдә таушалган.  ТФМ белешмәләренә караганда, түбәне ремонтлау 2040 елга планлаштырылган. Бөгелмә районы Башкарма комитеты җитәкчесе адресына торак йортны иртәрәк чорда капиталь ремонт программасына кертү турындагы мәсьәләне карап тикшерү зарурлыгы хакында хат җибәрелде.

Татарстанда балалар бакчаларын һәм мәктәпләрне капиталь төзекләндерү программасын тормышка ашыру дәвәм итә. Быел мәктәпкәчә оешмаларны ремонтлауга - 1620 миллион сум, ә мәктәпләргә 864 миллион сум акча бирелгән. Әлеге мәгълүматны «Татарстанда төзелеш: капиталь ремонт, перспективалар һәм яңа мөмкинлекләр» дип аталган түгәрәк өстәлдә республика Төзелеш министрлыгының Торак-коммуналь хуҗалык программасын эксплуатацияләү һәм тормышка ашыру идарәсе начальнигы Илдус Насыров җиткерде.

"Салават Күпере" торак районында бүген 10-5 номерлы 340 квартирлы торак өйне файдалануга тапшыру акты алынган.