ТР Төзелеш министрлыгы: Татарстанда 1,9 млн. квадрат метрдан артык торак - 65,3% файдалануга тапшырылган

2020 елның 14 сентябре, дүшәмбе

Торак төзелеше программалары буенча Татарстан Республикасында 11 сентябрьгә 1 млн. 945 мең квадрат метр торак файдалануга тапшырылган, бу – планның 65,3%ы. 2 атна эчендә үсеш 212 мең. квадрат метр. Үткән елның шушы чорына карата 113,8%. Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Фәрит Хәнифов шул хакта хәбәр итте.

Киңәшмәне республиканың барлык муниципалитетлары белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Министр хәбәр иткәнчә, Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе тарафыннан 854 тикшерү уздырылган. Хезмәтне саклау кагыйдәләрен һәм нормаларын бозган өчен 4 млн. 286 мең сумлык 106 карар чыгарылган. Үзлегеннән җайга салынучы оешма тарафыннан 1 мең 106 оешма әгъзасына тикшерү уздырылган.

Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Дәүләт торак фондының (ТР ДТФ) 2020 елга инвестицион программасы буенча – мәйданы 98,6 мең кв. метр булган 1 мең 686 фатирлык 75 торак йорт буенча статистика органнарына хисаплар тапшырылган (планның 36,1%ы). 2 атна эчендә 12,9 мең кв.м. 13 объект тапшырылган

Калган 55 объект буенча үтәлеш: 26 объект – әзер диярлек, уртача әзерлектә - 26 объект, 5 объектта эшләр күп әле.

2020 елда күп фатирлы инвестицион торак программасы буенча 1 млн 317,2 мең кв. м мәйданда 177 күп фатирлы йортны эксплуатациягә кертү каралган. Бүгенгә 735,1 мең кв. м мәйданда 93 күп фатирлы йорт файдалануга тапшырылган, планның 55,8%ы.

2020 елда индивидуаль торак төзелеше буенча 1 млн 388,2 мең кв. м мәйданда 10 мең 680 йорт төзү планлаштырыла. 11 сентябрьгә 1 млн. 112 мең кв. м мәйданда 8 мең 554  индивидуаль торак йорт файдалануга тапшырылган, бу – планның 80,1%ы.

Гражданнарга торак төзелешендә дәүләт ярдәме күрсәтү программасы буенча 1 млрд 193,4 млн сум күләмендә 728 гаиләнең торак шартларын яхшырту карала.

2020 елда барлыгы 600 ятим һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган балаларны, шулар арасыннан булган затларны торак белән тәэмин итү планлаштырыла. 205 торак урынына республика хокукы теркәлгән, ятим балалар белән торак яллау шартнамәләре төзелгән; 36 торак урынына Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгына кабул итү-тапшыру акты тапшырылган; 42 торак урынына ТР ДТФ хокукы теркәлгән; 25 торак урыны буенча сатып алу әзерлеге бара; 41 торак урыны тапшырылмаган йортларда урнашкан (әзерлекләре 85%тан артык).

10 сентябрьгә 251 торак урыны буенча Сатып алулар буенча Татарстан Республикасы дәүләт комитеты Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында электрон рәвештә аукцион игълан ителгән.

Фәрит Хәнифов хәбәр иткәнчә, барлык 46 күп гаиләгә дә торак алу сертификатлары рәсмиләштерелгән. Моннан тыш, 11 сентябрьгә торак алуга субсидияләр 35 яшь гаиләгә күчерелгән. 35 мәҗбүри күченүчедән Ерак Төньяктан күченүче һәм чернобыльчены торак белән тәэмин итү кысаларында 20 сертификат гамәлгә ашырылган.

Шулай ук министр социаль-мәдәни объектларны төзелеш барышы турында хәбәр итте. «Сәламәтлек саклау» буенча 3 юнәлеш буенча 1 программа гамәлгә ашырыла: ФАПлар төзү (43 объект); табиб амбулаторияләрен төзү (7 объект); гомуми практика табибы офисын төзү. 11 сентябрьгә 7 ФАП төзү тәмамланды. Табиб амбулаторияләрен төзү буенча барлык 7 объектта да эшләр бара. Гомуми практика табибы офисын төзү буенча диварлар торгызыла (Биектау районының Бөреле җәнлек совхозы) (60%).

«Спорт» тармагы 3 юнәлеш буенча 1 программа гамәлгә ашырыла: универсаль спорт мәйданчыклары (84 объект); блоклы-модульле чаңгы базалары төзү дәвам итә (6 объект); ябык түбәле футбол манежы төзү (1 объект).

11 сентябрьгә 44 муниципаль берәмлектә 84 универсаль спорт мәйданчыгы төзү тәмамланган. Калган объектларда эшләр дәвам итә. Блоклы-модульле чаңгы базалары төзү барлык 4 объектта да бара.

«Мәдәният» илкүләм проекты буенча авыл клублары төзү дәвам итә. 11 сентябрьгә 4 объектта да эшләр тәмамланган.

Авыл хуҗалыгы тармагы буенча Татарстанда 2 программа (97 объект) гамәлгә ашырыла: сыер һәм сарык фермаларын (7 объект), силос-сенаж траншеяләрен (85 объект) төзү һәм аларга капиталь ремонт, сыер һәм сарык фермалары төзү буенча 3 объектта эшләр тәмамланган. Шулай ук 45 силос-сенаж траншеяләре төзү тәмамланган.

Бүтән социаль программалар буенча 2 программа (32 объект) гамәлгә ашырыла: җирлекләр советларын төзү һәм аларга капиталь ремонт (11 объект) һәм халыкка хезмәт комплекслы күрсәтү буенча блоклы-модульле пунктларын төзү (21 объект). Җирлекләр советлары биналарын төзү программасы буенча эшләр 1 объектта тәмамланган. Халыкка хезмәт комплекслы күрсәтү буенча блоклы-модульле пунктларын төзү буенча 20 объектта эшләр бара.

«Уңайлы мохит» программасы буенча 2020 елга 12 гомуми белем оешмасын җайлаштыру планлаштырылды. Эшләр 5 объектта тәмамланган.

Шулай ук Фәрит Хәнифов җылылык бирү чорына әзерлек турында мәгълүмат бирде. 2020 елның 11 сентябренә 17 мең 270 күп фатирлы йорттан 16 мең 369 күп фатирлы йорт җылылык бирүгә әзер, бу 94,8% тәшкил итә.