Реставраторлар Казан сәнгать мәктәбенең авария хәлендә булган түбәсендә эшләрне төгәлләделәр

2021 елның 9 апреле, җомга

Реставраторлар Казан сәнгать мәктәбенең авария хәлендәге түбәсендә эшләрне төгәлләгән, архитектура һәйкәленә тарихи кыяфәтен кайтыруның беренче этабына республика бюджетыннан 565 млн. сум бүлеп бирелгән. Казан сәнгать мәктәбенең тарихи бинасында, федераль әһәмияттәге архитектура һәйкәлендә, беренче чиратта — авария хәлендәге ягында реставрация эшләре тәмамланган. Бу хакта ТР Баш инвестиция-төзелеш идарәсенең реставрация бүлеге башлыгы Майя Морозова сөйләде. «Барлык объектның гомуми смета бәясе - 887 млн. сум. Республика финанслауны өлешләп бирелә. Авария хәлендәге якта эшләү өчен 565 млн. сум бүлеп бирелгән. Якын арада әлеге якны эксплуатациягә кабул итү эшләре башланачак, монда сәнгать училищесы урнашачак, ә реставрация эшләре парад ягында башланачак», — дип аңлатты Морозова. Реставраторларның аерым горурлыгы - секцияләре нарат агачының квадратларыннан эшләнгән түшәмле аудитория.

Эшләр башланганчы биредә җил генә йөри иде, түшәм еш саклана иде, күп кенә элементлар тузган иде. Аларны аналоглар белән алыштырырга туры килде, әмма тарихи секцияләр дә мөмкин кадәр саклап калды. Ә менә юкә консолиларын барысын да саклап кала алдык. Залны ике зур люстра һәм прожектор яктырту конструкциясе яктыртылачак - бина күргәзмә пространствосы буларак файдаланылачак. Авария хәлендәге йортның подвал бүлмәләре дә тәртипкә китерелгән. Биредә коммуникацияләр һәм скульпторларның уку остаханәләре урнашачак.