Илшат Гыймаев: «Кирпеч тармагын алга таба үстерү өчен яңа импульс кирәк»

2021 елның 26 мае, чәршәмбе

Бүген төзелеш комплексында төзелеш комплексын һәм төзелеш материаллары сәнәгатен үстерү буенча фәнни-техник совет секциясендә катнашучылар төзелеш комплексында тышкы кирпеч җитештерү һәм куллану тенденцияләре турында фикер алыштылар. Утырышны ачып, Илшат Гыймаев хәбәр иткәнчә, республика икътисады структурасында төзелеш тармагы өлеше якынча 8% тәшкил итә. 2020 ел нәтиҗәләре буенча подряд эшләре күләме 356 млрд.сум тәшкил иткән. Төбәктә, шул исәптән, елына 553 млн. шартлы кирпеч җитештерү буенча 17 керамика кирпече заводы һәм елына 347 млн. шартлы кирпеч чыгару буенча 3 силикат кирпече завод эшли. Төзелеш кирпеч буенча барлык заводларның гомуми куәте елына 900 млн. шартлы кирпеч тәшкил итә. Әлеге төр продукция җитештерүче предприятиеләрдә 1800дән артык кеше эшли. Министр урынбасары республикада кирпеч җитештерүнең төрле технологияләре тәҗрибәсен өйрәнү буенча зур эш башкарылганлыгын әйтте: «Кирпеч тармагын алга таба үстерү өчен номенклатура һәм ассортиментны, чәчәк гаммасын киңәйтү һәм аны фасад карарларында куллану рәвешендә яңа импульс кирәк».