ТР Төзелеш Министрлыгында алдагы ягу чорына әзерлек буенча республика штабы утырышы булды

2021 елның 9 сентябре, пәнҗешәмбе

Бүген ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин рәислегендә 2021-2022 елларда ягулык чорына әзерләнү буенча республика штабы утырышы булды.
Киңәшмә республиканың барлык муниципаль берәмлекләре, башка министрлыклар һәм ведомстволар, тармак оешмалары вәкилләре катнашында видеоконференция режимында узды. Объектларны җылыту чорына әзерләү турында оператив мәгълүмат белән ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илдус Насыров чыгыш ясады. «Торак фонды мониторингы» мәгълүмати-аналитик системасы мәгълүматлары буенча, республикада барлыгы 3 261 котельный әзерләнгән, бу планның 99,8% тәшкил итә. 2 муниципаль берәмлектә 6 котельныйны әзерләүне тәмамларга кала. Мәгариф объектлары буенча әзерлек 99,9% тәшкил итә - 3 334 объект әзерләнгән. Социаль яклау объектларын әзерләү (барлыгы 171 объект) тулысынча тәмамланган. Моннан тыш, 2 012 сәламәтлек саклау объекты (99,9%), 1 968 мәдәният объекты (99,9%) һәм 242 спорт объекты ягып җылыту чорына әзер. Илдус Насыров искәрткәнчә, ягып җылыту чоры 5 көндезге чор тәмамланганнан соң килә торган көннән дә соңга калмыйча башланырга тиеш, аның дәвамында тышкы һаваның тәүлеклеклек уртача температурасы Цельсий 8 градустан түбәнрәк булырга тиеш. Җылылык җибәрү турындагы карар муниципаль районнарның башкарма комитетлары тарафыннан кабул ителә.