Алексей Фролов: «Экспертизаның бурычы-авария-хәвефле карарларны чыгару. Куркынычсызлык һәм ышанычлылык бар нәрсәдән өстен»

2024 елның 28 феврале, чәршәмбе

Бүген Казан Кремленең Гавами урыннары бинасыныда Татарстан Республикасының төзелеш тармагында экспертизаның роле турында фикер алыштылар. Стратегик сессиядә ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрының беренче урынбасары Алексей Фролов катнашты.

Республиканың дәүләт экспертизасы ТР Төзелеш министрлыгы белән берлектә төзелеш тармагы өчен мондый форматтагы беренче чара үткәрде. Заказчы елына багышланган Сессия, ТР төзелеш комплексында куелган бурычларга ирешү өчен, экспертиза тәҗрибәсен тармакта катнашучыларның тәҗрибәсе белән берләштерергә мөмкинлек бирәчәк.

Министр урынбасары чыгышын 2023 елгы эшчәнлек йомгакларыннан башлады. Аның сүзләренчә, төзелеш тармагында катнашучыларга кагылган барлык глобаль проблемаларга, шул исәптән экспертизага да карамастан, республиканың төзелеш комплексы илдә иң көчлеләрнең берсе булып тора, аңа тулаем төбәк продуктында 7 процент тирәсе карый: 2023 елда «төзелеш» эшчәнлеге буенча башкарыла торган подряд эшләре күләме 700 млрд.сумнан артып киткән.

Алексей Фролов катнашучыларга Дәүләт экспертизасының роле һәм бурычлары мөһимлеген искәртте. «Бүген экспертиза объектның нияте этабында ук тоташырга һәм киләчәктә аны файдалануга тапшырылганчы алып барырга, ә аннан соң тормыш циклының соңрак этапларында да озата барырга тиеш», - диде министр урынбасары.

Шулай ук аның сүзләренчә, эксперт оешмаларына мөрәҗәгать иткәндә заказчылар һәм проектлаучылар проблемаларын табу мөһим. Проект хаталарын яки инвестиция проектын гамәлгә ашыру өчен теге яки бу киртәләр тудырган конкрет инцидентларны практик тикшерү нигезле һәм отышлы карарларга ярдәм итә.

Ведомство башлыгы урынбасары төзелеш объектларының ышанычлылыгы һәм куркынычсызлыгы мәсьәләсен мөһим дип атады. Бу өлештә экспертиза кирәклеге теләсә нинди объектлар төзүдә авария-хәвефле карарларны булдырмау. «Бүген республика территориясендә 51 дәүләтнеке булмаган экспертиза оешмасы эшли һәм эксперт нәтиҗәсе кирәкле документларсыз кыска вакыт эчендә бирелә торган очраклар бар. Экспертизаның бурычы-авария-хәвефле чишелешләрне булдырмау. Төзүчеләрнең игътибарын шуңа юнәлтергә телим, иминлек һәм ышанычлылык барысыннан да өстенрәк», – дип билгеләп үтте Алексей Фролов.

Аннары Татарстан Республикасы Дәүләт экспертизасы директоры Рафар Шакиров мондый очрашулар форматы объектның тормыш циклының барлык этапларында да нәтиҗәле идарә итү системасын төзүгә ярдәм итәр дип өметләнүен белдерде. «Татарстанның Төзелеш министры Марат Мансурович белән берлектә заказчылар һәм проектлаучылар белән техник советлар формасында аңлату эшләре алып бару турында Карар кабул ителде, анда экспертлар әлеге ситуациядә ничек яхшырак эшләргә кирәклеген аңлаталар, катлаулы мәсьәләләрне хәл итәләр», – диде ТР Дәүләт экспертизасы директоры.

Төзелештә экспертиза мәсьәләләре, проблемалары һәм перспективалары турында фикер алышуда шулай ук Россия экспертизалар Ассоциациясе Идарәсе рәисе Леонид Ставицкий һәм Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе башлыгы Вәли Назмиев катнашты.