Татарстан белән Әстерхан өлкәсе: төбәкара элемтәләрне җайга салу

2018 елның 22 августы, чәршәмбе

Төзелешкә инновацияләрне кертү,  бердәм заказчы, хезмәтенең эш тәҗрибәсе, күп фатирлы йортларны һәм социаль-мәдәни өлкә объектларны капиталь ремонтлау,– бу һәм башка мөһим темалар турында бүген ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин һәм Әстерхан өлкәсе Хөкүмәте рәисе – вице-губернатор Рәсүл Солтанов фикер алыштылар. Татарстан чит ил партнерлары белән төбәкара элемтәләрне җайга салу генә түгел, ә барлык Россия Федерациясе субъектлары белән дә хезмәттәшлекне үстерү юнәлешендә актив рәвештә эшли. Шулай итеп, тәҗрибә алышу максаты белән Татарстан республикасына Әстерхан өлкәсе Хөкүмәте рәисе – вице-губернатор Рәсүл Солтанов, Әстерхан өлкәсе Губернаторы администрациясе җитәкчесе Канат Шантимиров, Әстерхан өлкәсе халыкара һәм тышкы икътисадый элемтәләр буенча министры Денис Афанасьев йөзендә Әстерхан өлкәсе делегациясе килде. Визит программасы нигезендә делегация әгъзалары Татарстанның инвестицион үсеш Агентлыгында булдылар, анда кунакларга республикасының икътисади һәм инвестицион потенциалын тәкъдим иттеләр, шулай ук татар милли мәдәният үзенчәлекләре белән таныштырдылар, дәүләт сәламәтлек саклау автоном учреждениесе «2 нче Шәһәр сырхауханәсе » быел ремонтланган бинасын күрсәттеләр, шулай ук студентлар сырхауханәсенең эшен оештыру белән таныштырдылар.

Ирек Фәйзуллин очрашу барышында Татарстанның төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалыгы тармагында тәҗрибәсе, күпфатирлы йортларны һәм социаль-мәдәни өлкә объектларын капиталь ремонтлау программаларын гамәлгә ашыру нәтиҗәләре, һәм шулай ук гамәлдәге халыкның төрле катламнары өчен торак төзү программалар турында сөйләде. Вице-губернатор Рәсүл Солтанов билгеләп үткәнче, Әстерхан өлкәсенең һәм Татарстанның төрле тармакларда хезмәттәшлеге өчен зур потенциалы бар: «Безне гасырлык тугандаш мөнәсәбәтләр бәйли. Без очрашу вакытында Татарстанның уңай тәҗрибәсе белән танышачакбыз, ул Әстерхан өлкәсендә ихтыяҗ булачак. Безнең хезмәттәшлекнең юнәлешләрен киңәйтергә телибез. Без Татарстанда кызыксынабыз ». Сүз шулай ук хезмәттәшлек итү турында төп документын яңарту турында кузгатылды. Төбәкләр арасындагы мөнәсәбәтләр 2006 ел килешүендә нигезләнәләр, аны Әстерхан өлкәсе модернизацияләргә тәкъдим итә. Очрашу барышында Әстерхан өлкәсе Губернаторы администрациясе җитәкчесе Канат Шантимиров Әстерхан өлкәсендә инде гамәлгә ашырылган ипик проектлар – социаль-мәдәни билгеләнешле объектлар – турында  сөйләде. Хезмәттәшлек өчен рәхмәт белдереп, Канат Шантимиров ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллинга Әстерхан өлкәсенең социаль-икътисадый үстерү ярдәмендә казанышлары өчен Әстерхан өлкәсе Губернаторы дәүләт министры мактау грамотасын тапшырды.