Айназ Ярмиев: «Безнең ишегалды» программасы өч еллык булачак һәм 2020 елда башланачак

2019 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Безнең ишегалды» республика программасы формалаштырыла, аны гамәлгә ашыру 2020 елда башланачак. Бүген Татарстан районнарыннан җыелган анкеталар Казан ярминкәсе павильонына китерелде. Анкеталарда яшәүчеләр йорт яны территорияләрен төзекләндерүнең өстенлекле юнәлешләре турында үз фикерләрен әйттеләр. «Бу республика проекты, халыкчан проект булды. Республика Президенты барлык ишегалларына да инвентаризация ясарга кушты, без аларның күпме икәнен белми идек бит. ТИБ республикада барлык ишегалларын да йөреп чыкты. Хәзерге вакытта Төзелеш министрлыгы, муниципаль берәмлекләр белән берлектә, нинди ишегалларының ремонтка мохтаҗ булуын һәм комиссиянең халык фикере белән туры килү-килмәвен ачыклау өчен, баланс комиссияләре үткәрә. Эшләрнең һәм адресларның өстенлеген билгеләргә кирәк", - дип билгеләде ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Айназ Ярмиев. Татарстанда адреслы программа формалаштырырга планлаштыралар, ул үз эченә түбәндәге эшләрне ала: бу -юлларны һәм тротуарларны ремонтлау, тышкы яктырту, эскәмияләр һәм урналар урнаштыру, ККК мәйданчыкларын, ком-вак таш катнашмасыннан капланган балалар җиһазларын урнаштыру, өлешчә яшелләндерү. «Программаны тормышка ашыру нәтиҗәсендә, республикада яшәүче һәр кеше дуслар белән вакытны күңелле итеп үткәрергә, балалар белән йөрергә, подъезд буенча күршеләрең белән эскәмиядә ял итәргә мөмкин булган ишегалдына ишетелер һәм ишегалдына утырыр дип өметләнәбез", - диде Айназ Ярмиев.