Алексей Фролов социаль һәм торак-коммуналь сфераның ягу чорына әзерлеге турында сөйләде

2021 елның 14 сентябре, сишәмбе

Нормативларга туры китереп, Татарстан халкы йортларына җылылык 22 сентябрьдә бирә башлаячак. Бу бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта тәкъдим ителгән һава температурасы 2021-2022 еллардагы җылылык чорына социаль һәм торак-коммуналь өлкә объектларының әзерлегенә багышланган фараздан күренгәнчә. Татарстанда булган 17 470 күп фатирлы йортның 17186сы (КФЙ), ягъни 98,4% киләсе җылыту сезонына әзерлек паспортларына ия. Республиканың 45 муниципаль берәмлеге арасында 30 берәмлегендә барлык КФЙ да көзге-кышкы чорга әзер, дип сөйләде ММЧ вәкилләренә ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрының беренче урынбасары Алексей Фролов. Җылылык җибәрүгә әзерлек турында төрле мәгълүматлар сөйли. 3267 котельняның алтысында гына планлаштырылган барлык эшләр башкарылмаган. Сәламәтлек саклау, мәгариф, мәдәният объектлары 99,9%ка кышкы салкыннарга әзер. 243 спорт объектының берсе (ул Казанда урнашкан) бу көннәрдә кышка әзерлек эшләрен тәмамлый, ә социаль яклау объектлары 100%ка әзер инде. Бөтен җирдә тиешле сынаулар үткәрелде, беренче чиратта сезонлы эш төрләрен башкаруга юнәлдерелгән ремонт программалары гамәлгә ашырылды. Моннан тыш, торак фондны әзерләү, гадәттәгечә, капиталь ремонт программасын гамәлгә ашыру белән дә бәйле. «Муниципаль берәмлекләрнең торак фондында барлык инженерлык системаларын әзерләү, чарлакларны, подвалларны герметизацияләү, керү төркемнәрен тикшерү буенча чаралар комплексы үткәрелде. Тулаем Татарстан Республикасы буенча торак фонды 14 сентябрьгә көзге-кышкы чорга 98,4% әзер», - дип ышандырды беренче урынбасары.