Рөстәм Миңнеханов РФ Дәүләт Советының «төзелеш, торак-коммуналь хуҗалык, шәһәр мохите» комиссиясенең чираттагы утырышын уздырды

2021 елның 11 октябре, дүшәмбе

Бүген комиссия җитәкчесе, Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов «Төзелеш, торак-коммуналь хуҗалык, шәһәр мохите» юнәлеше буенча РФ Дәүләт Советы комиссиясе утырышын үткәрде.

Утырышта Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Марат Хөснуллин, Россия Федерациясе төзелеш һәм ТКХ министры Ирек Фәйзуллин, Торак – коммуналь хуҗалыкны реформалауга ярдәм фонды-дәүләт корпорациясе генераль директоры, идарәсе рәисе Константин Цицин һәм башкалар катнашты.

Төп тема - ТКХ белән идарә итү системасын камилләштерү.

Утырышны ачып, Рөстәм Миңнеханов торак-коммуналь хуҗалык белән идарә итүнең социаль әһәмиятле тармак булуын искәртте. Россиядә торак-коммуналь хезмәтләр базарының гомуми күләме - бу илнең тулаем эчке продуктының 5,5% чамасы.

Рөстәм Миңнеханов 2008 елдан башлап торак өлкәсендә күп фатирлы йортларга капиталь ремонт ясау программасы гамәлгә ашырылуын искәртте. Хәзерге вакытта бу программа структуралаштырылган һәм системалы рәвештә бара, дип искәртте ул, Татарстан буенча ел саен 1 мең йорт ремонтлана. Федераль чаралар ярдәмендә аз керемле гражданнарга торак-коммуналь хезмәтләргә түләү өчен ярдәм күрсәтелә. Узган ел республикада 96 мең кеше субсидия алган.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, милли проектлар кысаларында да ТКХ инфраструктурасы объектларын модернизацияләү гамәлгә ашырыла. «Бу безгә күп кенә катлаулы проектларны гамәлгә ашыру мөмкинлеге бирә, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Республикада алты тармак программасы бар, алар арасында торак пунктларны эчәргә яраклы су белән тәэмин итү, биологик чистарту корылмаларын модернизацияләү, су бүлү системасын капиталь ремонтлау, торак пунктларда урамнарны яктыртуны торгызу, индивидуаль җылыту системасына күчү, блок-модульле котельныйлар урнаштыру, бакчачылык ширкәтләрендә каты көнкүреш калдыклары мәйданчыкларын урнаштыру».

Әмма бу программаларны гамәлгә ашыруны исәпкә алып та, төп фондларның тузуы югары дәрәҗәдә саклана, республикада челтәрләрнең тузу дәрәҗәсе 54% тәшкил итә. Күп кенә коммуникацияләр тузган һәм алмаштыруны таләп итә, дип белдерде Рөстәм Миңнеханов.

Хәзерге вакытта Россия Президенты Владимир Путин йөкләмәсе нигезендә инфраструктура үсешенә инвестицияләр җәлеп итүнең яңа механизмнары эшли башлый.

Рөстәм Миңнеханов фикеренчә, коммуналь өлкә оешмаларының инвестицион программалары аша кире кайтаруны күздә тотарга кирәк. Ә иң эре проектлар өчен ТКХ хезмәтләре өчен түләүнең билгеләнгән чик индексларын үзгәртү мөмкинлеген карарга кирәк.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук план буенча эш алып барылуын һәм тармакны норматив җайга салу буенча регионнардан тәкъдимнәр җыюны искә төшерде. "Без коллегаларыбызга мөрәҗәгать иттек, һәм мин кергән кайбер тәкъдимнәрне әйтәсем килә, - диде ул. - без бу мәсьәләне хәл итәргә тиеш. - Әйтик, күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасы зур социаль эффектка ия. Тәҗрибә күрсәткәнчә, подрядчы оешмаларны сайлап алу механизмын камилләштерергә кирәк. Төбәкләргә подрядчыларны сайлау хокукын бирергә кирәк. Безнең республикада предприятиеләрне аттестацияләү тәҗрибәсе бар иде. Шулай ук рөхсәт ителгән эш төрләре исемлеген киңәйтергә кирәк".

Татарстан Президенты-РФ Дәүләт Советы комиссиясе башлыгы шулай ук билгеләп үткәнчә, бүген хезмәтләр өчен түләүләр исәпләү буенча норматив базаны камилләштерергә кирәк. Әйтик, ресурс белән тәэмин итүче оешмалар зыянга эшли, чөнки кайнар суны җылытканда җылылык энергиясе өлешчә йортны җылытуга тотыла, шул ук вакытта кулланучыларга мондый җылылык өчен түләү хисапланмый.

Моннан тыш, бүген күп кенә төбәкләр каты коммуналь калдыклар җыелу нормативларын юкка чыгару буенча суд карарлары белән очраша. Мондый карарларда төбәк нормативларны яңадан карарга мәҗбүр. Яңадан карау били озак вакыт, бер календарь ел. Бу чорда калдыклар барлыкка китерүче предприятиеләрнең бер өлеше әлеге хезмәт өчен түләмәскә мөмкин. Шуңа бәйле рәвештә федераль дәрәҗәдә генә туплануның бердәм нормативларын раслау турында Карар кабул итәргә кирәк. Моның белән күп кенә төбәкләр очраша, диде Рөстәм Миңнеханов.

Утырыш барышында ТКХ реформалауга ярдәм Фонды генераль директоры Константин Цицин, Тамбов өлкәсе администрациясе башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Максим Егоров, Чиләбе өлкәсе губернаторы Алексей Текслер үзләренең тәкъдимнәрен әйттеләр.