ТР Төзелеш министрлыгында «Хезмәт җитештерүчәнлеге» илкүләм проектында төзелеш материаллары җитештерүчеләрнең катнашу мәсьәләләре буенча фикер алыштылар

2021 елның 26 ноябре, җомга

ТР Төзелеш, архитектура һәм торак - коммуналь хуҗалык министрлыгында министр урынбасары Илшат Гимаев җитәкчелегендә төзелеш материаллары сәнәгате предприятиеләренең «Хезмәт җитештерүчәнлеге»илкүләм проектында катнашу мөмкинлеге турында мәгълүмат бирү буенча семинар-киңәшмә узды. «Татарстан Республикасының төзелеш тармагы динамик рәвештә үсә, масштаблы торак төзелеше дәвам итә, юллар, социаль-мәдәни-көнкүреш, мәгариф, сәламәтлек саклау, яшьләр һәм спорт, Авыл хуҗалыгы объектлары төзелеше буенча милли проектлар һәм республика программалары уңышлы тормышка ашырыла. Торак төзелеше күләме буенча Татарстан Республикасының Рәссәй Федерациясе субъектлары арасында беренче унлыкка керүен билгеләп үтү күңелле»,-дип билгеләп үтте Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илшат Гыймаев.   «Татарстан Республикасының Энергия һәм ресурсларның нәтиҗәле технологияләре үзәге» ДАУ директоры урынбасары – хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә компетенцияләр региональ үзәге җитәкчесе Шамил Бәйрәмов «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты турында презентация белән чыгыш ясады. Ул искәрткәнчә, 2018 елдан Татарстан Республикасы территориясендә «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты чаралары уңышлы гамәлгә ашырыла, алар беренче чиратта lean-технологияләрне кертү һәм хезмәткәрләрне укыту юлы белән җитештерү һәм ярдәмче процессларны оптимальләштерүгә юнәлтелгән. Илкүләм проектта катнашу предприятиеләргә хезмәт җитештерүчәнлеген арттырырга, шулай ук сакчыл җитештерү инструментларын кертү нигезләрен үзләштерергә мөмкинлек бирә. Илкүләм проектта катнашучылар өчен өстәмә ярдәм чарасы - яңа продукция җитештерүне модернизацияләү өчен елына 1 % белән 300 млн. сумга кадәр ташламалы займ алу мөмкинлеге. Семинарда төзелеш материаллары сәнәгате предприятиеләре вәкилләре – «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектының потенциаль катнашучылары катнашты.