Кама агломерациясе буенча халыктан тәкъдимнәр җыю башланды

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

«Кама 2050» платформасында Кама агломерациясенең мастер-планын эшләү кысаларында халыктан тәкъдимнәр җыю башланды. 1 апрельдән республика халкы транспорт инфраструктурасының һәм әйләнә-тирә мохитнең сыйфатын бәяли алачак, шулай ук агломерация территориясен үстерү буенча үз теләкләрен һәм идеяләрен калдыра алачак. Алынган мәгълүмат «ТР Киңлек планлаштыру институты» ДБУ белгечләре тарафыннан анализланачак һәм мастер-планны эшләгәндә исәпкә алыначак.

«Кама 2050» платформасында түбәндәге категориядәге тәкъдимнәр буенча агломерацияне үстерү буенча үз тәкъдимнәреңне калдырырга мөмкин:

җитештерү һәм авыл хуҗалыгы;

торак төзелеш;

хезмәт күрсәтү һәм сәүдә объектлары;

социаль инфраструктура;

автомобиль юллары һәм урам-юл челтәре;

җәмәгать транспорты;

-инженерлык инфраструктурасы;

төзәтү/яшелләндерү/рекреация;

экология;

туризм;

-тарихи һәм мәдәни мирас

Кама агломерациясе карау территориясенә түбәндәге муниципаль берәмлекләр керә: Яр Чаллы шәһәр округы, шулай ук республиканың Тукай, Түбән Кама, Алабуга, Менделеевск, Минзәлә, Сарман, Зәй һәм өлешчә Мамадыш муниципаль районнары.