ТР Төзелеш министрлыгы: 2020 елда төзелештә башкарылган эшләр күләме якынча 370 млрд. сум тәшкил итте

2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2020 елда төзелештә башкарылган эшләр күләме якынча 370 млрд. сум тәшкил итте - 2019 ел дәрәҗәсендә. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин ведомствоның йомгаклау коллегиясендә хәбәр итте. Чара Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында Казанның «Сәет-Галиев» ис. мәдәният сараенда узды.

Министр билгеләп үткәнчә, торак төзелеше күләме буенча төзелеш тармагы ирешелгән күрсәткечләрне саклап кала: 2 млн 680 мең квадрат метр торак файдалануга тапшырылган. Республика торак төзелеше күләме буенча илнең 5 төбәге арасында беренче унлыкка керә. 2020 елда төзелгән торакның 40% ы диярлек, ягъни 1 млн 11 мең кв. метры инвестицияле булган. Төзүчеләр эскроу-счетлар механизмнарын актив кулланалар. Шәхси торак төзелеше кысаларында гомуми мәйданы 1 млн 452 мең квадрат метр булган 11 мең йорт төзелгән. Социаль ипотека программасы буенча гомуми мәйданы 216 мең булган 153 йорт төзелгән. квадрат метр.

Ведомство башлыгы торак базарын тотрыкландыруда еллык 6,5% буенча федераль ташламалы ипотека программасы төп роль уйнаганын билгеләп үтте. Республикада узган елда 27 млрд. сумлык 10 мең 492 ташламалы кредит бирелгән. ИЖС базары өчен 3% ставкасы белән авыл ипотека программасы нәтиҗәле чара булды, аның буенча Татарстанда 1 мең 639 кредит рәсмиләштерелгән иде. Аларның гомуми суммасы 3,6 млрд. сум тәшкил иткән.

Алданган өлешчеләр проблемаларын хәл итү буенча зур эш алып барыла. 2020 елда, шул исәптән республика механизмнары ярдәмендә, 398 өлешче өчен 7 объект файдалануга тапшырылган.

Республика программаларын тормышка ашыру һәм федераль ярдәм чаралары 2020 елны төзелеш индустриясе предприятиеләренә югалтуларсыз кичерергә мөмкинлек бирде. Алар республикада 415. Ел нәтиҗәләре буенча тармак предприятиеләре 33 млрд.сумлык продукция җитештерделәр.

Марат Айзатуллин хисап елында 1063 күпфатирлы йорт ремонтланганын хәбәр итте. 900дән артык объект коммуналь инфраструктураны модернизацияләү программасы кысаларында ремонтланган һәм төзелгән.

2020 елда ТКХ предприятиеләре кулланучыларга 43 млрд. сумлык үз хезмәтләрен тәкъдим итте. Түләү дисциплинасының югары дәрәҗәсе күзәтелә - түләүләр 98% тан артып китә.

Агымдагы елга төп бурычлар арасында министр торак тапшыру күләмен арттыру, алданган өлешчеләр белән мәсьәләне хәл итү, гражданнарны авария хәлендәге торактан күчерү, шулай ук республика төзелеш һәм капиталь ремонт программаларын алга таба гамәлгә ашыру кебек юнәлешләрне билгеләде.

Генераль директор - ТКХ реформалауга ярдәм фонды дәүләт корпорациясе идарәсе рәисе Константин Цицин үз чыгышында гражданнарны аварияле торактан күчерү, энергияне сак тоту механизмнарын үстерүгә аерым игътибар бирергә чакырды. Ул шулай ук республиканың уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру өлкәсендәге тәҗрибәсенә урбанистика тармагын үстерү өлкәсендә ихтыяҗ булачагын билгеләп үтте.

РФ төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Никита Стасишин, үз чиратында, түбән маржиналы торак төзелеше проектларын субсидияләүнең яңа тәртибе турында сөйләде.