ТР Төзелеш министрлыгында җылыту сезонына әзерлек буенча быел беренче утырыш узды

2022 елның 9 июне, пәнҗешәмбе

Бүген ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрының беренче урынбасары Алексей Фролов рәислегендә 2022-2023 елларда ягулык чорына әзерләнү буенча республика штабы утырышы булды.

Киңәшмәдә республиканың муниципаль берәмлекләре, министрлыклар һәм ведомство җитәкчеләре, тармак оешмалары вәкилләре катнашты.

Чарада республиканың газ кулланучы предприятиеләренең резерв ягулык хуҗалыкларының әзерлеге, муниципаль берәмлекләрнең һәм ягулык-энергетика комплексы оешмаларының ягулык чорына әзерлеге, шулай ук Торак фондын җылылык белән тәэмин итүне җылылык белән тәэмин итүгә әзерләү сыйфатын контрольдә тотуны тәэмин итү мәсьәләләре каралды.

Алексей Фролов штабның эшен 2022-2023 елгы җылылык сезонына әзерлек өлешендә бурычлар куюдан башлады, шулай ук муниципаль берәмлекләргә җылылык белән тәэмин итүче һәм җылылык челтәрләре оешмаларының һәм җылылык энергиясен кулланучыларның 2022-23 елларда җылылык чорына әзерлеген бәяләү буенча муниципаль комиссияләрне, күзәтчелек ведомстволары, аерым алганда Ростехнадзор вәкилләрен дә кертеп, формалаштыру зарурлыгына басым ясады.

Федераль экологик, технологик һәм атом күзәтчелеге хезмәтенең Идел буе территориаль идарәсе җитәкчесе урынбасары Дмитрий Горев үз докладында, Татарстан Республикасы Хөкүмәте кушуы буенча барлыгы - 23 җылылык челтәре оешмаларына карата тикшерү үткәреләчәк, дип билгеләп үтте. Моннан тыш, тикшерү 4 электр энергетикасы оешмасында оештырылачак, анда узган ягып җылыту сезонында аеруча күп хокук бозулар яки авария хәлләре ачыкланган.

Киңәшмә барышында штабта катнашучылар Татарстан Республикасы Дәүләт торак инспекциясе башлыгы урынбасары Ирек Шәйдуллинның докладын тыңладыл. Аның сүзләренә караганда, 2021-2022 елгы җылыту чорының нәтиҗәләрен анализлау һәм үтү нәтиҗәләрен анализлау күп фатирлы йортларның җылылык чорына әзерлегенең күп кенә паспортларында кирәкле мәгълүмат булмавын күрсәткән. Моннан тыш, күп кенә паспортлар буенча агымдагы ремонт буенча башкарылган эш төрләре һәм аларны үтәү нәтиҗәләре күрсәтелмәгән. 2022 елның июнь башына торак фонды системасында торак йортларның кышка әзерлеге буенча 502 паспорт урнаштырылган.

ТР ДТИ мәгълүматларына караганда, узган ягып җылыту чорына әзерлек һәм аны үткәрү чорында 1702 торак йорт тикшерелгән. Шуларның 922 бозу очраклары ачыкланган, 6 604 100 сумлык штраф салынган.

Ирек Шәйдуллин билгеләп үткәнчә, җылылык бирү кагыйдәләрен бозуларны бетерү буенча оператив контроль максатыннан торак инспекциясе тарафыннан «кайнар линия» телефоны оештырылачак. Шулай ук ул искәрткәнчә, күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау буенча эшләр башланган.