ТР Төзелеш министрлыгы командасы коррупциягә каршы квестта җиңү яулады

2022 елның 29 ноябре, сишәмбе

Казанның А. С.Пушкин исемендәге мәдәният үзәгендә  Татарстан Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, Татарстан Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы, Татарстан Мәдәният министрлыгы, Татарстан Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы хезмәткәрләре арасында коррупциягә каршы квест узды.

Катнашучыларга теләкләрен  Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары Тимур Никонов һәм Татарстан Республикасы Президентының Коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләре идарәсе баш киңәшчесе Александр Лохотской җиткерде.

Тимур Никонов катнашучыларның игътибарын Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы тормышка ашыра торган программаларга юнәлтте, республиканың инвестицион һәм туристик җәлеп итүчәнлеге аларның сыйфатлы һәм тайпылышсыз үтәлешенә бәйле. “Безнең бурыч - һәр сумны тотуның ачыклыгын һәм контрольдә тотылуын тәэмин итү”, - дип билгеләп үтте спикер.

«Дәүләтнең социаль-икътисади тормышының барлык өлкәләре дә коррупциягә дучар була. Безнең өчен иң мөһиме - коррупция барлыкка килү мөмкинлеген бетерү, монда хокукый агарту һәм халыкта коррупциягә тискәре мөнәсәбәт формалаштыру зур роль уйный. Бу юнәлештәге уңыш һәркемнең принципиаль позициясенә бәйле», - дип ассызыклады Александр Лохотской.

Уенда катнашучылар арасында сораулар арасында дискуссия интерактивы оештырылды, анда катнашучылар катнашучыларның һәм тамашачыларның сорауларына җавап бирде, алар арасында КНИТУ-КАИ ИАНТЭ СПО «Техник колледж» һәм Казан төзелеш колледжы студентлары да бар иде. Аерым алганда, балалар коррупцияне профилактикалауның төп инструментлары турында белделәр, шулай ук коррупциячел җинаятьләр өчен җәза бирү мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Уенда җиңүне иң югары нәтиҗәләр күрсәткән Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы яулады.

Мәктәп мохитендә коррупцияне профилактикалау темасын яктыртуның мондый форматы  чакырылган экспертлардан да, катнашучыларның үзләреннән дә уңай бәя алды. Мондый катлаулы мәсьәләне уен һәм иҗади яктан өйрәнү катнашучылар тарафыннан уңай бәяләнә.