Шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итүнең дәүләт мәгълүмат системасында социаль әһәмиятле хезмәтләр буенча 986 гариза

2023 елның 13 марты, дүшәмбе

Агымдагы елның гыйнвар-февраль айларында Татарстан Республикасының шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итү дәүләт мәгълүмат системасында (ГИСОГД) социаль әһәмиятле муниципаль хезмәтләр буенча 986 гариза эшкәртелгән. Бу хакта Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында узган республика киңәшмәсендә ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин хәбәр итте.

Системага мөрәҗәгатьләр түбәндәге темалар буенча килде:

шәхси торак төзелеше объектын яки бакча йортын төзү яки реконструкцияләү турында хәбәр итү;

төзелешкә һәм файдалануга тапшыруга рөхсәт бирү;

җир участогының шәһәр төзелеше планын бирү;

1 252 берәмлек рөхсәт һәм белдерүләр төзелгән адресны бирү, үзгәртү, гамәлдән чыгару.

«Кулланучыларның ике айлык эш нәтиҗәләре буенча республиканың 11 районы шәһәр төзелеше законнары таләпләре буенча системада эш алып бармый, 10 район түбән, уртачадан түбән 13 район системаның функционалын куллана», - дип хәбәр итте министр.

Шул ук вакытта, 7 район буенча ГИСОГД функционалын куллануның уртача активлыгы күзәтелә, ә 3 муниципаль район (Лаеш, Тукай, Питрәч районнары) системада актив эшли.

Барлык район башлыкларына мөрәҗәгать итеп, Марат Айзатуллин дәүләт мәгълүмат системасында муниципаль хезмәтләр күрсәтү буенча нәтиҗәлерәк һәм сыйфатлырак эшне тәэмин итәргә чакырды.