Беренчел звено объектларын капиталь ремонтлау эшләре 30 муниципаль районда башланган

2023 елның 25 марты, шимбә

Бүген ТР Министрлар Кабинетында узган киңәшмәдә ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин социаль-мәдәни өлкә объектларын, гидротехник корылмаларны һәм күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау буенча эшләрнең торышы турында хәбәр итте.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үткәрде.

Марат Айзатуллин үз докладында, иң күп объектлар белем алуга туры килә, дип билгеләп үтте. Объектларга капиталь ремонт 4 республика һәм 2 федераль программа кысаларында башкарыла. 7 млрд 843 млн сумлык 271 объект ремонтланачак. Бүгенге көндә сәүдә объектлары кысаларында подрядчылар 34 мәктәп буенча эшкә керештеләр. Гомумән алганда, башкару 11 процент тәшкил итә. Теләче һәм Чүпрәле районнары мәктәпләрендә спорт залларын ремонтлау буенча эшләрнең 92 проценты бәяләнә. Быелгы программага кертелгән 9 ресурс үзәгенең 6сы хәзерге вакытта ремонтлана. Эшләр 19% тәшкил итә.

Сәламәтлек саклау өлкәсендә быел 3 млрд 584 млн сум финанслау күләме белән 3 программа гамәлгә ашырыла. 148 объектның 118е беренчел звенога туры килә. Беренчел звено объектлары буенча эшләр 30 муниципалитетта бара. Аларның гомуми үтәлеше бүгенге көндә 11% тәшкил итә. Агымдагы атнада Саба районында 2 объект төзелеп бетте. «Стационарларга килгәндә, дәүләт контрактлары 24 дәвалау-профилактика учреждениесенә имзаланган, аларда подрядчылар 29% эшне япкан. Калган 6 объектка контрактларны киләсе ай ахырына кадәр төзергә планлаштырыла», - дип билгеләп үтте Марат Айзаутллин.

4 программа гамәлгә ашырыла торган мәдәният тармагында 1 млрд 41 млн сумлык 36 объект ремонтланачак. Контрактка кертелгән объектлар кысаларында 7 авыл мәдәният йорты (башкару 22 процент тәшкил итә) һәм 5 мәгариф мәдәният учреждениесе буенча эшләр алып барыла (эшләр күләме 9 процент тәшкил итә).

Яшьләр сәясәте өлкәсендә 5 программага кергән 1 млрд 311 млн сумлык 29 объект ремонтланачак. Биредә 6 балалар сәламәтләндерү лагере буенча эшләр алып барыла. Подрядчылар эш күләменең 14% выполн башкарган. 4 яшүсмерләр клубына ремонт 20 процентка, 8 яшьләр үзәгенә 26 процентка башкарылган.

Моннан тыш, республика программалары кысаларында 35 социаль хезмәт күрсәтү объектына ремонт ясала (күләмнең 32 проценты үтәлгән). Агымдагы атнада Тәтеш районында объект төзелеп бетте. Ветеринария берләшмәләренең, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләренең һәм «РОССЕЛЬХОЗЦЕНТР» федераль учреждениесе биналарының 19 бинасы буенча төзелеш-монтаж эшләрен башкару 54% тәшкил итә. Агымдагы атнада Апас районында объект төзелеп бетте. 9 урманчылык бинасы буенча башкару 40% дип бәяләнә. Биредә шулай ук Азнакай районында 1 объект буенча эшләр тәмамланган. Авыл җирлекләренең 12 башкарма комитетының ремонт программасын үтәү 59% ка җитте. Агымдагы көнгә Чүпрәле, Лаеш һәм Питрәч районнарында биналар яңартылды.