Алексей Фролов республикада җәмәгать урыннарын төзекләндерү турында сөйләде

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

Бүген ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрының беренче урынбасары Алексей Фролов «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында узган матбугат конференциясендә Татарстанда җәмәгать урыннарын һәм ишегалды территорияләрен төзекләндерү турында сөйләде.

«Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» Федераль проектын һәм «Безнең ишегалды» республика программасын гамәлгә ашыру, шулай ук журналистларның булачак планлаштырылган проектлары турында «Татарстан Республикасы шәһәрләрен үстерү институты» фонды директоры Наилә Зиннәтуллина, шулай ук «Безнең ишегалды» республика программасы кураторы Арина Петрова хәбәр итте.

Алексей Фролов үзенең чыгышын үткән еллардан башлады: республикада иҗтимагый киңлекләрне үзгәртеп кору буенча эшләр 2015 елдан алып барыла. 2023 елга кадәр 24 млрд.сумга 398 яңа иҗтимагый киңлек төзелгән.

«Агымдагы елда финанслауның гомуми суммасы 2,35 млрд.сумга, шул исәптән федераль һәм төбәк акчаларына 64 җәмәгать урыннарын төзекләндерү буенча эшләр планлаштырылган. Программалар гражданнар фикерен исәпкә алып формалаштырыла: узган ел татарстанлылар төзекләндерү объектлары исемлеген формалаштыруда, шулай ук 2024 елда гамәлгә ашыру өчен республика буенча йортларны билгеләүдә катнаштылар», – дип билгеләп үтте Алексей Фролов.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Кукмара һәм Баулы шәһәрләреннән ике объект кече шәһәрләрдә һәм тарихи торак пунктларда Уңайлы шәһәр мохите булдыруның иң яхшы проектлары Бөтенроссия конкурсында җиңүче булды.

Әлмәт һәм Түбән Кама районнарында тормышка ашырылган объектлар турында башлыклар Тимур Нагуманов һәм Рамил Муллин сөйләде.