Казанда 72 фатирлы социаль ипотека йорты ачкычларын бирә башладылар

2024 елның 5 апреле, җомга

Казанның «Салават Күпере» торак районының «Мәхәббәт» торак комплексында И.Шакиров проспектындагы 16 нчы номерлы 72 фатирлы йортта кешеләр яши башлады.

Йортта ике подъезд, тугыз торак кат бар. Андагы барлык фатирлар чиста бизәлеш белән генә чикләнмичә, урнаштырылган кухня һәм техника белән дә тәэмин ителгән.

«Мәхәббәт» торак комплексы заманча урбанистик таләпләрне исәпкә алып проектланган – бу гомуми файдаланудагы уңайлы урыннар, машинасыз ишегаллары, яшь өстенлекләре буенча ял итү зоналары, тыныч ял итү өчен дә, шау-шулы уеннар өчен дә барысы да бар. Торак квартал 2003 фатирга 14 катлы (10-18 катлы) йорттан торачак. Кварталның башка төзелә торган тугыз йортының техник әзерлеге 10,4 проценттан 61,3 процентка кадәр.

Дәүләт торак фондының 2024 елга инвестицион планы Татарстан шәһәрләрендә һәм районнарында гомуми мәйданы 161,7 мең кв. м булган 3299 фатирга исәпләнгән 56 йорт төзүне күздә тота. Агымдагы елга торакны файдалануга тапшыру планы 42,5% ка үтәлгән.

In Kazan, the keys to a 72-apartment residential building is given

In the residential complex "Makhabbat" of the residential district "Salavat Kupere" of Kazan, the settlement of the 72-apartment building No. 16 on I. Shakirov Avenue has begun.

The house has two entrances, nine residential floors. All apartments in it are rented not only in a fine finish, but also with an already installed kitchen and built-in appliances.

The residential complex "Makhabbat" is designed taking into account modern urban requirements – these are comfortable common areas, courtyards without cars, recreation areas according to age preferences, there is everything for a relaxing holiday and noisy games. The residential quarter will consist of 14 houses of variable height (10-18 floors) for 2003 apartments. The technical readiness of the remaining nine houses under construction in the quarter varies from 10.4% to 61.3%.

The investment plan of the State Housing Fund for 2024 involves the construction of 56 houses for 3299 apartments with a total area of 161.7 thousand square meters in the cities and districts of Tatarstan. The plan for housing commissioning for the current year has been completed by 42.5%.