Татарстан Төзелеш министрлыгы башлыгы капиталь ремонт программаларын гамәлгәашыру турындахәбәр итте

2024 елның 1 июле, дүшәмбе

ТР Төзелеш, архитектура һәмторак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин ТР Хөкүмәт Йортында узган киңәшмәдә социаль-мәдәни өлкә объектларын капиталь ремонтлау программаларын тормышкаашыру турында сөйләде.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов барлык муниципаль районнары белән видеоконференц элемтә режимында уздырды.

Мәсәлән, мәгариф өлкәсе объектлары буенча ремонт 7 федеральһәм республика программасы кысаларында алып барыла, аларда 185 объект бар. Аларарасында 21 балалар бакчасы – бүгенге көндә алар буенча эш башкару 66% тәшкил итә. 51 мәктәп һәм белем бирү үзәге буенча программа чаралары 46% ка үтәлгән. 94 азык-төлек блогында төзелеш-монтаж эшләре 19% тәшкил итә. 4 ресурс үзәге буенча эшләр 50% ка башкарылган. 15 тулай торак буенча подрядчылар гомуми эшкүләменең 65%  яба.

Сәламәтлек саклау өлкәсендә капиталь ремонт 137 объектта алып барыла. 82 фельдшер-акушерлык пункты буенча эшне башкару 87% ка җиткән. Соңгы ярты айда әзер объектла рисемлеге 6 объект белән тулыланды. Шулай итеп, 46 ФАПны ремонтлау тәмамланган. Планлы эшкүләменең 65% ы 25 поликлиниканы ремонтлау буенча. 31 стационар буенча эшләр гомуми күләмнең 53% тәшкил итә.

Программа буенча 24 объект «Мәдәният» тармагында ремонтлана. Хәзерге вакытта программада каралган барлык 5 балалар сәнгать мәктәбе ремонтлана, анда башкарылган эш 69% тәшкилитә. 15 мәдәният учреждениесе буенча эш 55% ка җитә.

Яшьләр сәясәте өлкәсендә 7 яшьләр үзәге буенча ремонт 26% ка башкарылган. 9 балалар лагереның әзерлеге 24% тәшкил итә. 6 яшүсмерләр клубын ремонтлау буенча төзелеш-монтаж эшләрен башкару 42% тәшкил итә. Шул ук сандагы объектлар психологик-педагогик ярдәм үзәкләрен ремонтлау программасына керә монда гомуми күләмнең 21% ябык.

«Экология» өлкәсендә республика һәм федераль программалар буенча су объектларын, елга-үзәннәрен чистарту һәм гидротехник корылмаларны ремонтлау үткәрелә. Эшләрнең гомуми үтәлеше 61% тәшкил итә. Агымдагы атнада Кама Тамагы районындагы объектта эшләр төгәлләнде.

Моннантыш, 4 республика ремонт программасы кысаларында халыкка социаль хезмәт күрсәтү оешмалары буенча программа 78% ка үтәлгән. Узган 2 атна эчендә Чаллы шәһәрендә,Теләче һәм ЯшелҮзән районнарында бер объект төзелеп бетте. Программада каралган эшкүләменең 70% ы урманчылы кбиналары буенча ябык. Планлаштырылган күләмнең 41 процентын подрядчылар спорт объектлары буенча япты. Эшләр 13 учреждениедә алып барыла. 97 проценты авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы биналарын ремонтлау программасын үтәүгә ирешкән. Агымдагы атнада Баулы шәһәренә 1 объект тапшырылган.

Башкарма комитетла рбиналарын ремонтлау буенча 95%, хәрби комиссариатлар 64%, муниципаль архивлар 31%, мировой судья биналары 48%, Росгвардия ведомствосы карамагындагы биналар 40% башкарылган.