Күчемсез милекне сатып алганда нәрсә белергә?

2024 елның 12 июле, җомга

Өлешле төзелештә катнашучыларның хокукларын яклауны тәэмин итү максатыннан ТР Төзелеш министрлыгы өлешле төзелеш объектына хокукларны ДДУ буенча таләп хокукларын бирү белән алуга  бәйле хокук мөнәсәбәтләренең үзенчәлеге турында хәбәр итә.

Өлешле төзелеш объектын өлешле төзелештә катнашу килешүе буенча таләпләр хокукларын бирү турында килешү буенча сатып алганда өлешле төзелештә катнашучыга эскроу счетында урнаштырылган акча суммасындагы аермага игътибар итәргә киңәш ителә.

Әгәр өлешле төзелештә катнашу килешүенең бәясе, уступка турында килешү нигезендә түләнергә тиешледән түбәнрәк булса,  төзелеш объектын тапшыру буенча йөкләмәләрне үтәмәсә, катнашучыга эскроу хисабына урнаштырылган сумма гына кайтарылачак.

Шулай итеп, күчемсез милек объектын сатып алу турында Карар кабул иткәндә өлешле төзелештә потенциаль катнашучы-төзүче катнашу килешүе буенча йөкләмәләрен үтәмәгәндә барлыкка килгән куркынычларны бәяләргә бурычлы, ягъни акчаларны эскроу счетларында урнаштырылган күләмдә генә кайтарырга тиеш.