Марат Айзатуллин 2024 елда җәмәгать һәм ишегалды территорияләрен сайлау буенча бөтенроссия онлайн-тавыш бирү нәтиҗәләре турында сөйләде

2023 елның 13 июне, сишәмбе

Уңайлы мохит – парк, яр буе, сквер яки ишегалды-тормыш сыйфатына турыдан-туры тәэсир итә. Шуңа күрә республика халкы традицион рәвештә тавыш бирүдә актив катнаша, шул ук вакытта аларның процесска катнашы елдан-ел арта. Мәсәлән, 2021 елда теге яки бу җәмәгать урыннары  өчен 170 677 кеше тавыш биргән, 2022 елда инде 207 329 татарстанлы. Быел онлайн-тавыш бирүдә республиканың 363 мең 258 кешесе катнашты. Бу хакта ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин җәмәгать һәм ишегалды территорияләрен сайлау буенча бөтенроссия онлайн-тавыш бирү нәтиҗәләренә багышланган брифингта сөйләде.

Брифингта Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев, Татарстан шәһәрләрен үстерү институты директоры Наилә Зиннәтуллина, Казан Башкарма комитетының Тышкы төзекләндерү комитеты рәисе Игорь Сәлахетдинов, Татарстан шәһәрләрен үстерү институтының «Безнең ишегалды» программасы кураторы Арина Петрова һәм Татарстан шәһәрләрен үстерү институтының йорт хайваннарына карата дуслык мөнәсәбәтен үстерү программасы кураторы Дарья Раек катнашты.

Марат Айзатуллин үзенең чыгышында искә төшергәнчә, җәмәгать һәм ишегалды территорияләрен сайлау буенча онлайн-тавыш бирү 2018 елдан алып барыла һәм бүген «Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» Федераль проектын һәм «Безнең ишегалды» республика программасын тормышка ашыруның аерылгысыз өлеше булып тора. «Нәкъ менә Татарстан «Уңайлы шәһәр мохите»н формалаштыру Федераль проектына нигез салучы булды. Татарстанда эшләнгән регламентлар һәм механизмнар федераль төзекләндерү стандартларына керде», - дип билгеләп үтте министр.

2015 елдан 2022 елга кадәр республикада барлыгы 367 җәмәгать урыннары яңа кыяфәт алды. Инвестицияләнгән акчаларның гомуми суммасы 19 млрд сумга якын тәшкил итә. Быел федераль проект кысаларында 2 млрд 281 млн сумлык 60 объект төзекләндерелә.

Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру Федераль проектыннан тыш,  территорияләр 2018 елдан бирле үткәрелә торган бөтенроссия кече шәһәрләр конкурсы кысаларында да төзекләндерелә. 5 ел эчендә федераль бюджеттан 2 млрд 700 млн сумлык грантлар 40 проект-җиңүче алды. Шул исәптән, бу 2023 елның 8 объекты аларны сатуга 696 млн сум бүлеп бирелгән.

Җәмәгать киңлекләре белән бергә халык йорт яны территорияләрен дә сайлаган, аларны, аларның фикеренчә, өстенлекле тәртиптә төзекләндерергә кирәк. Объектлар исемлеге республиканың барлык 45 муниципаль берәмлегендә 267 иҗтимагый территорияне һәм 2 145 йортны үз эченә ала.

Министр сүзләренчә, мондый югары нәтиҗәгә массакүләм мәгълүмат чараларында һәм социаль челтәрләрдә киң мәгълүмат кампаниясе үткәрү нәтиҗәсендә ирешелгән. «Шулай ук  бу эштә– счет-фактураларда, күпфатирлы йортларның подъездларында һәм лифтларында, исәп-хисап үзәкләрендә һәм идарә итү оешмаларында белдерүләр бирелүе дә яхшы булды. Безнең ирекле ярдәмчеләребез дә зур роль уйнады – зур шәһәрләрдә генә дә гражданнарны мәгълүматлаштыруда 200дән артык волонтер катнашты»,-дип ассызыклады ул.