Балалар бакчаларын капиталь ремонтлау программасы 61 процентка үтәлгән

2024 елның 14 июне, җомга

Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин социаль-мәдәни өлкә объектларын, республика һәм федераль программалар кысаларында гидротехник корылмаларны капиталь ремонтлау буенча эшләрнең торышы турында хәбәр итте.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үткәрде.

«Мәгариф» өлкәсендә капиталь ремонт эшләре 7 федераль һәм республика программасы кысаларында алып барыла, аларда 185 объект кертелгән. Мәсәлән, 61% балалар бакчалары буенча эш башкаруга ирешкән, 37% мәктәпләр һәм белем бирү үзәкләре буенча эш тәмам. Узган 2 атна эчендә подрядчылар Балык Бистәсе районындагы объектта эшләрен төгәлләделәр. Азык-төлек блокларын ремонтлау буенча бүгенге көндә 82 мәктәптә эшләр алып барыла. Программаның гомуми үтәлеше 9 процент тәшкил итә.

Урта һөнәри звено объектлары буенча 43 процентка 4 ресурс үзәге буенча һәм 60 процентка тулай торакларны ремонтлау буенча төзелеш-монтаж эшләре башкарылган. Агымдагы атнада подрядчылар Зәй шәһәрендәге объектта эшләрен төгәлләделәр.

137 объект «Сәламәтлек саклау» тармагына керә. 82 фельдшер-акушерлык пункты буенча төзелеш-монтаж эшләрен башкару 80% ка җиткән. Узган 2 атна эчендә подрядчылар Аксубай һәм Мөслим, Нурлат, Сарман, Әлмәт, Агерҗе һәм Тәтеш районнарында 9 объект тапшырган. Барлыгы 40 объект төзелеп беткән. 25 поликлиниканы ремонтлау буенча планлы эш күләменең 58% ябылган. 30 стационарны ремонтлау буенча төзелеш-монтаж эшләре 47 процентка башкарылган. Агымдагы атнада подрядчылар Балтач районындагы объектта эшләрен төгәлләделәр.

Хәзерге вакытта мәдәният тармагы буенча балалар сәнгать мәктәпләре программаларына кертелгән барлык 5 мәктәп ремонтлана, анда 63% үтәлеш бар.

Яшьләр сәясәте буенча ремонт 6 яшьләр үзәгендә алып барыла. Программа буенча эш күләме 24% ка ябык. 8 балалар лагере буенча эш башкару 20% тәшкил итә. Төзелеш-монтаж эшләренең 36% ы яшүсмерләр клубларын ремонтлау буенча башкарылган.

Шулай ук ике психологик-педагогик ярдәм үзәгендә эшләр алып барыла. Алар буенча башкару 17 процент тәшкил итә.

«Экология» өлкәсенә 21 су объекты керә, алар буенча елга суларын һәм күлләрне чистарту, шулай ук гидротехник корылмаларны ремонтлау кебек эшләр башкарылачак. Бүгенге көндә аларның 16сында эшләр бара. Гомуми эшләр башкару 56% тәшкил итә. Агымдагы атнада

Биектау һәм Чирмешән районында ике объектта эшләр тәмамланды.